featured

Prof. Dr. Erhan Aydın’ın yeni kitabı “Eski Türklerde Gündelik Hayat” okuyucuyla buluştu – Kültür-Sanat

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Erhan Aydın’ın yeni eseri “Eski Türklerde Gündelik Hayat” kitabı okuyucuyla buluştu. Nisan 2022’de yayımlanan eser, Kronik kitap tarafından basıldı.

Türklerin bilinen ilk yazılı metinleri olan eski Türk yazıtlarından yola çıkarak gündelik hayata dair izleri ortaya koyan 496 sayfalık kitabın ana konusunu oluşturan Eski Türklerde Gündelik Hayat, dört ana başlıkta ele alınmış: Sosyal Hayat, Ekonomik Hayat, Dinî Hayat, Gündelik Hayat İle İlgili Öteki Öğeler.

Bu dört başlık, alt başlıklara ayrılmış ve eski Türk yazıtlarından örneklerle desteklenmiş. Kitap, konu ile ilgili araştırmacıların yanında, dilinin yalınlığı ile meraklı okuyucuya da hitap edecek nitelikte.

Yalnızca Türklerin zihninden ve elinden çıkan metinlerden hareket eden kitapta, yedinci ve sekizinci yüzyıl Türk dünyasının yeme ve içme kültürü, ticaret ile ilgili uğraşları, hayvancılık ile tarımdaki maharetleri, akrabalık ilişkileri, inanışları, gelenekleri gibi birçok başlıkta okuyucuya bilgi verilmiş ve bu bilgi yazıtlardaki örnek cümlelerle desteklenmiş. Hakkında pek fazla çalışma bulunmayan az satırlı kaya yazıtları ile gündelik hayatta kullanılan türlü eşyalar üzerine yazılmış metinlerin gündelik hayata dair daha çok tanığa sahip olduğuna da değinilmiş.

Aydın, yedinci ve sekizinci yüzyılda Türklerin ilkel bir hayat yaşamadığını ve birçok bakımdan ileri bir düzeyde olduğunu ortaya koyuyor.

Kitap hakkında daha fazla bilgi, yayıncının internet sayfasından elde edilebilir:
https://kronikkitap.com/kitap/eski-turklerde-gundelik-hayat/

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Erhan Aydın’ın yeni kitabı “Eski Türklerde Gündelik Hayat” okuyucuyla buluştu – Kültür-Sanat

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!