Atatürk’ün sözüne barış mesajı değil diyen Sırrı Süreyya Önder’e, Sinan Meydan’dan madde madde cevap

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihçi ve köşe yazarı Sinan Meydan paylaşımına, “Söze “tarihçi değilim” diye başlayan Sırrı Süreyya Önder çok şeyi karıştırmış, bazı şeyleri de çarpıtmış.” ifadelerini kullanarak başladı.

Sıralayacağı maddelerde nelerin yer alacağını ise, “Yeni başlayanlar için İzmir İktisat Kongresi, Atatürk’ün yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı, Atatürk’ün Ortadoğu politikaları ve Atatürk’ün millet tanımı.” diyerek açıkladı.

Meydan maddeleri şöyle sıraladı:

1. Atatürk, kapitülasyonları kaldırmaya yanaşmayan Batıya ekonomik bağımsızlığa kararlı olduklarını, kapitülasyonları kabul etmediklerini göstermek için Lozan  kesintiye uğradığında İzmir İktisat Kongresini topladı. Kongre sonrası Lozan’a devam edildi ve kapitülasyonlar kaldırıldı.

2. Yani İzmir İktisat Kongresi, Batıya karşı taviz veya teslimiyet değil tam tersine Lozan görüşmelerinde kapitülasyonları kaldırmaya yanaşmayan emperyalist, kapitalist Batıya karşı siyasi ve ekonomik bağımsızlık manifestosudur. Sonunda Lozan’da kapitülasyonlar kaldırılmıştır.

3.İzmir İktisat Kongresi düzenlenirken Misakı Milli’den taviz verilmemiş, Musul henüz kaybedilmemişti. Türkiye, istekleri reddedilince Lozan’da masadan kalkmıştı. Musul’dan vazgeçilmiş değildi. Türkiye Lozan’ın ikinci döneminde Musul ısrarını sürdürünce konu Lozan sonrasına bırakıldı.

4. Atatürk’ün, “Ortadoğu ile ilgilenmediği” iddiası da eski bayat bir iddia. İzmir İktisat Kongresi sırasında Musul sorunu gündemdeydi ve Atatürk Irak’la yakından ilgiliydi. Atatürk 1937’de İslam ülkeleri ile Sadabat Paktı’nı kurmuştu. Hatay nedeniyle gözü kulağı Suriye’deydi.

5. Atatürk, “Başlangıçtaki biz tavrını teke indirgedi” söylemi de klasik bir çarpıtma. Atatürk başından beri vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele etti. Biz derken farklı milletleri değil, din ve ırk farkı gözetmeksizin tüm unsurları ile Türk Milletini kastediyordu.

6. “Yurtta sulh cihanda sulh sözü” zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir yaklaşımının doğal sonucudur. Atatürk’ün haksız savaşı yoktu, “öldüreceğiz diyenlere karşı ölmeyeceğiz” diyerek savaşmıştı. Ölmeden önce cağının en büyük barış kuşağını kurmuş, Nobel’e aday gösterilmişti.

7. Yeni başlayanlar için;

📌Atatürk’e göre barışın ön koşulu tam bağımsızlık

📌Yurtta barış dünyada barışın gerçek anlamı ve uygulamaları

📌Atatürk’ün barış paktları ve oluşturduğu büyük barış kuşağı 

📌Atatürk’ün 7 maddelik dünya barışını koruma formülü

8.”Kendi yağıyla kavrulma” söylemi doğru. İzmir İktisat Kongresi toplanırken Türkiye yangın yeri gibiydi. Halkın %80’i köylerde yaşıyor, %70 hasta,%10’u bile okur-yazar değildi, ülke borçlu, her şey dışarıdan alınıyordu. Atatürk bu enkazı, tam bağımsız, çağdaş devlet kurarak kaldırdı.

9. “Kendi yağıyla kavrulmak” dünyadan kopmak da değildi. Atatürk tüm ülkelerle diplomatik ilişki kurmuş, birçok ülkeyle dostluk antlaşması yapmış, Sovyet dostluğu, Türk-Yunan dostluğu,1932’de MC’ye üyelik, 1934 Balkan Antantı, 1937 Sadabat Paktı ile yeni Türkiye’yi dünyaya açmıştı.

Söze “tarihçi değilim” diye başlayan Sırrı Süreyya Önder çok şeyi karıştırmış, bazı şeyleri de çarpıtmış.

Yeni başlayanlar için İzmir İktisat Kongresi,Atatürk’ün yurtta barış dünyada barış sözünün anlamı, Atatürk’ün Ortadoğu politikaları ve Atatürk’ün millet tanımı.

Başlayalım. https://t.co/4PHUJUmUX5

— Sinan Meydan (@SMEYDAN) March 21, 2023

Haber Kaynağı www.muhalif.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
kurnaz
Kurnaz
Atatürk’ün sözüne barış mesajı değil diyen Sırrı Süreyya Önder’e, Sinan Meydan’dan madde madde cevap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!