featured

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Yönetmenler de Çekildi: “Kanun Hükmü” Yoksa Biz de Yokuz! – Haberler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Kanun Hükmü” filminin Altın Portakal Film Festivali yarışmasından çıkarılması üstüne 27 film festivalden çekildi.

Beyazperde

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinde yer alan, Nejla Demirci’nin yönettiği “Kanun Hükmü” belgeseli, belgeselde yer alan bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle, geçtiğimiz hafta aniden festivalden çıkarıldı.

Yönetmen Nejla Demirci ise belgeselinde hikayelerini anlattığı, KHK ile kamu görevinden uzaklaştırılan Doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş hakkında kesinleşmiş herhangi bir yargılama sürecinin söz konusu olmadığını belirterek “festival mazeret olarak belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olduğunu iddia ediyor” açıklamasını yaptı.

“Kanun Hükmü” belgeseli çekimler sırasında da yasaklarla karşı karşıya kalmış ve Demirci filmini, Anayasa Mahkemesi’nden çıkan karar sonucunda tamamlayabilmişti.

Filmin festival seçkisinden çıkarılması üzerine Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması jüri üyleri toplu bir açıklama yayınlayarak, “Kanun Hükmü” belgeseli seçkiye geri alınmadığı takdirde görevlerini yapmayacaklarını duyurdular.

Antalya Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru: “Kanun Hükmü Seçkiye Geri Alınmazsa.. ”

Festival’den ya da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla iligili herhangi bir açıklama gelmezken bugün, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları filmlerini programdan çekme kararı aldı.

Kararla ilgili açıklama şöyle:

“60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları olarak aşağıda imzası bulunan bizler, “Kanun Hükmü” filminin yarışma programından çıkartılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. “Kanun Hükmü” filmi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek, filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

.

Açıklama metninde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki üç yönetmenin eksikliği ise dikkat çekiyor: Zeki Demirkubuz (Hayat), İsmail Güneş (Kurban) ve Miraç Atabey (Zamanımızın Bir Kahramanı). Bu üç isimden henüz bir açıklama gelmedi.

Haber Kaynağı www.beyazperde.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Yönetmenler de Çekildi: “Kanun Hükmü” Yoksa Biz de Yokuz! – Haberler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!