featured

Akademisyen, Yazar, Kısa Film Yönetmeni Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: “Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin!” – Haberler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doç. Dr. Ulaş Işıklar’ın akademik sinema incelemesi/biyografik anı türündeki “Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin!” adlı yeni kitabı, 2024 Şubat ayı itibarıyla Doruk Yayınları etiketiyle yayımlandı.


.

İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV (İngilizce) Bölümü’nde öğretim üyesi olan yazar Ulaş Işıklar, bu kitabında Zeki Demirkubuz filmlerinin felsefi analizlerinin yanı sıra, doktora tezi yazım aşamasındaki tanışmalarından başlayarak kendisiyle birlikte geçirdiği kimi zamanların anlatımına da yer veriyor. Böylece, auteur bir yönetmenin sadece filmlerinden değil, o filmlerin yaratıcısı olarak bizatihi kendisinin yaşam serüveninden bazı kesitler aktarılıyor.

Felsefi bağlam olarak nihilizm olgusunu temel aldığı çözümlemelerinde Işıklar, yönetmenin özellikle “Yazgı”, “Bekleme Odası” ve “Bulantı” filmlerine odaklanırken, filmografisinin diğer parçalarını da yine varoluşçu felsefi kanon çerçevesinde irdeliyor. Bu doğrultuda, başta Nietzsche olmak üzere, Cioran, Deleuze, Camus ve Sartre gibi düşünürlerin felsefi öğretilerinden yararlanıyor.

Zeki Demirkubuz’un daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış röportajının olduğu bölüm ise, bir yandan film analizlerinin bütüncüllüğüne katkı sağlarken, aynı zamanda ‘biyografik’ akışı da destekliyor. Yazar Ulaş Işıklar ile Zeki Demirkubuz’un çeşitli yer ve zamanlarda çekilmiş fotoğraflarını içeren sayfalar da aynı noktayı güçlendiren bir diğer unsur olarak göze çarpıyor.


Doruk Yayınları

Yazar: Ulaş Işıklar
Doruk Yayınları – İstanbul – Şubat, 2024
ISBN: 978-625-6898-50-9
Sertifika No: 48083
Yayıma Hazırlayan: Niyazi Koçak
Kapak Tasarımı: Doruk Can Koçak
Sayfa Tasarımı: Fatma İrem Erol

Haber Kaynağı www.beyazperde.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akademisyen, Yazar, Kısa Film Yönetmeni Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: “Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin!” – Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!