Kronik Sevgi Yetmezliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yetmiyor evet…

Sevgi kavramının anlamını o kadar unuttuk ki yıllardır, iyi insanlar olarak sevgimiz yetmiyor, yetemiyor.

Kadına yetmiyor, Hayvana yetmiyor, Doğaya yetmiyor, İnsanımıza yetmiyor… Koruyamıyoruz bazı iyi, güzel kavramları. Doya doya sevemiyoruz “onlar ne der?” korkusundan. Sağı solu, partisi, tarikatı, mezhebi, meşrebi, ötesi berisi o kadar kutuplaştırdılar ki bu güzel ülkeyi, toprağı suya, kardeşi kardeşe, evladı anaya, babaya hasret bıraktılar.

 

Evet o kadar soğuk kanlılıkla yaptılar ki bunu, insanın inanası gelmiyor. Önceki nesilleri nasıl sevgisiz davranmış olabilir ki bu insanlara böyle olmuşlar?…

Sevin be!…

Ne olursa olsun yine sevin. Sevgiyle yücelir her kalp, sevgiyle dağılır kara bulutlar. Elbet kavuşacak karanlıklar aydınlığa.

***

Hasan!

İstemeyin, şükredin baskısından o kadar naif anlatmışki durumumuzu. Evi, işi, parası olmayan ve Ankara’da yaşayan Hasan isimli gencin sözleri çınladı kulaklarda. “Yalnızlıktan üzülüyorum ama Allah insanları sınar, taşıyamayacağı yükü vermez. Benimde evim olacak, işim olacak. Çok inanıyorum… Şükrediyorum…

Hasan’ı dinleyin. Hasan çok haklı…

Hasan birebir biziz aslında. Umut ediyoruz ama sadece umut ettiğimizle kaldığımız için bu günlere gelmedik mi zaten? Varmı itirazınız? Şükretmeyi öğretmediler mi size yıllarca? Her gelen iktidar ceplerini doldurup her sene asgari ücret diye bir ekmek kırıntısı kadar geçim hakkı vermedimi bize? Onlar değil mi ki tamah edin şükredin diyen?

***

Kadın cinayetleri her geçen gün yüreğinizi dağlamıyor mu? Bir kadın olarak sıranın ne zaman sana geleceğini merak ederek çaresizce beklemiyor musun? Bugün de başına bir şey gelmedi diye şükretmiyor musun ey kadın? Ey Türk kadını? Gizlenme, saklanma ve korkma!

Atatürk;İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cinsten mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin? derken, kadın öldürlüyor, kaçırılıyor, hapsediliyor, aşağılanıyor, adalet işlemiyor… Neden? Vay efendim o da öyle giyinmeseymiş… Sanane ulan kimin nasıl giyindiğinden sevgisiz?

***

Hayvan cinayeti, tacizi, tecavüzü görmekten bıktım usandım artık. Bakamıyorum o dilsiz canların halini paylaşanların videolarına. Neden yapıyorsunuz? Neden? Ulan hiç mi sevilmediniz be? Ne istersiniz o suçsuz günahsız canlılardan? Ben birini güzel yaşatacağım diye tabiri caizse yemiyor yediriyor, içmiyor içiriyorum. Onun yüzü suyu hürmetine sokaktaki o katlettiğiniz canlıya ev yapıyor gücüm yettiğince sevgi gösteriyor, ihtiyaçlarını karşılıyorum. Sonra bir sevgisiz, bir cani, bir katil gelip o hayata son veriyor… Ne hakkın var senin bu sevgisizliğini ondan çıkarmaya?

***

Gündeme dair bir not; Bakmayın ortada islam devleti anayasası yaptık aha diye dolandıklarına. Ne onlar şeriat getirebilir, ne de anayasamızı değiştirebilir. Zira fikrimce öyle bir arzuları da yok… ATA’mın dediği gibi, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

İstiklal Marşımızın o sihirli ilk kelimesi gibi; KORKMA! Sen korktukça korkunu kullanıyorlar, yaptıkları kötülükleri görmemeni sağlıyorlar…

***

Demem o ki;

Sevin ulan herşeye rağmen, tüm sevgisizliklerine rağmen sevin… İnsanı sevin, Kadını sevin, Hayvanı sevin, Doğayı sevin. Sevin be! İnanıyorum sevgi kazanacak sonunda… Elbet çıkacağız bu karanlıktan aydınlığa…

Sevgilerimle…

Kronik Sevgi Yetmezliği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!