Mehmet Kaan Mete

Günümüzde “Sosyal Medya”.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde herkes sosyal medyadan ve orada var olmaktan bahsediyor. Peki nedir bu sosyal medya, nasıl bir şeydir, ne işe yarar?

Tanımı şudur : Sosyal medya dediğimiz internet üzerinde bireyler ve içerik arasında hiper anlık bağlantı sağlayan topluluk ağlarıdır. Sosyal yazılım herkesin ekstra hiç bir bilgi ihtiyacı olmaksızın girdi yayınlamasına, yorum yapmasına, paylaşmasına, farklı kaynaklardan içerikleri derlemesine ve ortak ilgi alanları etrafında topluluk oluşturmalarına imkan sağlar.

En fazla bilinen sosyal ağlar Linked In, Facebook, Twitter, Youtube ve çok sayıda blog siteleridir.

Yani Sosyal Medya, bir kitle iletişim aracı ve hiçbir kişi ve organizasyonun göz ardı edemeyeceği kadar önemli konumdadır.

***

Sosyal medya, Yazılı medya, Görsel Medya

Hızla gelişen teknoloji sayesinde insanların bilgiye, habere ulaşabilme yolları gittikçe çoğalmakta ve buda teknolojinin hayatımızdaki yerini oldukça açık şekilde göstermekte. Daha önceleri yalnızca yazılı medya veya görsel medya ile takip edebildiğimiz bilgileri artık sosyal medya sayesinde anlık olarak çok geniş bir alt yapıyla izleyebilme, karşılaştırabilme ve yorum yapabilme ve çevremize yayabilme imkanına sahibiz.

Bu da sosyal medyanın diğer kollar karşısındaki üstünlüğünü veya diğer medya kollarının sosyal medya karşısındaki geri kalmışlığını mı diyelim yoksa yetersizliğini mi diyelim? gösteriyor.

***

Fakat sosyal medya bireyler tarafından ne kadar etkili kullanılırsa diğerlerinin buna ilgisi gittikçe artmakta. Günümüzde hemen hemen her medya organının sosyal medya sınıfı içerisinde tutabileceğimiz internet portallarında (facebook, twitter vb.) yer almaya başlaması ve kendilerine ulaştırılan bilgileri, haberleri vs. bu yolla ilk duyurma çabası içerisine girmeleri oldukça ilerleme içerisinde olduğumuzu gösteriyor fakat tabi ki henüz sosyal medyayı bu amaçlarla sonsuz özgürlükle kullanan bireylerin birbirlerine ulaştırabileceği netlikten uzak bir şekilde kullanabilmekteler.

Bunu da yasal sınırlar içerisinde kalmak zorunda olmalarından, otorite baskılarından veya başka etkenlerden etkilendiklerinden diye sebeplendirebiliriz.

***

Sosyal medyayı diğerlerine göre üstün kılan diğer bir taraf ise istenilen bilgilere, istenilen yolla, istenilen seçenekler vasıtasıyla, istendiği gibi ve istendiği anda ulaşabilme imkanıdır. Diğer medya kollarında bu bilgilere hem anlık olarak ulaşamazsınız, ulaşsanız da yeterli bilgiye, yoruma vs. ulaşamazsınız!

Bunun sebebi az önce belirttiğim baskı etkenlerinden herhangi biri de olabilir veya yeterli bilginin ulaştırılmak istenmemesinden de kaynaklanabilir.

Sosyal medya dediğimiz kavramın kendini geliştirmesi, güncel tutması onu kullanan etkenlere bağlı olmakla beraber diğer medya kollarındaki gelişme tamamen onun sahibi tarafından istenildiği şekilde ve ölçüde kalmaktadır.

***

Sosyal medya daha etkin kullanıldıkça tabi ki reklam gelirleri pastasından aldığı pay da oldukça hızlı artmakta. Buda diğer medya kollarının sosyal medya içerisindeki köşelerini daha hızlı kapmak istemelerini sağlıyor.

Velhasıl sosyal medyanın verimli kullanıldığı taktirde, diğer medya mecralarından gömlek gömlek üstün bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde “Sosyal Medya”.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!