featured

TÜGİAD Kuzey Makedonya’nın teknoloji ve enerji işine talip

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜ­GİAD), 2022 yılında yurt dışı ticaret he­yeti çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz ay Azerbaycan’a başarılı bir ziyaret gerçekleşti­ren TÜGİAD, bu kez Kuzey Makedonya’yı ra­darına aldı. Genç iş insanlarından oluşan 15 kişilik bir heyetle iki gün boyunca çeşitli te­maslarda bulunan heyet, somut girişim tek­lifleri ile ülkeye döndü

“Her gittiğimiz ülkeden elimiz dolu döndük”

Ziyaret ile ilgili bir açıklama Yapan TÜ­GİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, bugüne kadar üç ülkeye ziyaret gerçekleştirdiklerini ve hepsinden ticari anlaşmalarla döndükle­rini belirterek, “TBMM Başkanı Sayın Mus­tafa Şentop’un önerisi ve destekleriyle bu kez arkadaşlarımız ile birlikte Kuzey Make­donya’ya gittik. Buradan da elimiz dolu dö­nüyoruz. Üyelerimizin tamamına yakını bağlantılarını gerçekleştirdi ve imza aşama­sına geldiler” dedi.

Enerji ve teknolojide yatırım cazip

Kuzey Makedonya’da Türk firmaları açı­sından özellikle enerji ve teknoloji alanında büyük yatırım imkanları olduğunu kayde­den Çevikel, “TÜGİAD üyesi arkadaşlarımız yaptıkları görüşmelerden somut yatırım ve iş birliği teklifleri ile mutlu ayrıldılar. Arka­daşlarımızla birlikte Kuzey Makedonya’nın tüm enerji ve teknoloji yatırımına talip olduk” dile konuştu.

Kuzey Makedonya’da yapılacak enerji ya­tırımları için rüzgar, güneş ve bio enerji ko­nularında fırsatların olduğunu kaydeden Çevikel, yapılacak enerji yatırımlarının sa­dece Kuzey Makedonya’nın değil, hemen yanı başındaki, Kosova, Arnavutluk ve Sır­bistan’ın enerji ihtiyacına da cevap verebile­ceğini sözlerine ekledi.

TÜGİAD’ın iki gün süren Makedonya ziya­reti, yoğun toplantı trafiğine sahne oldu. İlk gün, Türkiye Büyükelçisi Hasan Mehmet Se­kizköy ve Ticaret Baş Müşaviri Oğuzhan Ber­ber’i ziyaret ederek, bölgedeki güncel durumlar ve kültür ve ticaret kültürü hak­kında bilgi alan heyet, ardından Kuzey Ma­kedonya Ticaret Odası temsilcileri ile birlikte iş yapılabilecek sektörleri görüştü.

İkinci gün Ekonomi Bakanı Kreshnik Bek­tashi’yi ziyaret eden heyet, Makedonya Eko­nomisindeki en önemli oyuncuların yer aldığı Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkanı Aydoğan Ademoski ve Başkan Yardımcısı Dr. Bilal Sucubaşı ile de bölgede yatırım imkanlarını ele aldı.

Haber Kaynağı www.ekohaber.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜGİAD Kuzey Makedonya’nın teknoloji ve enerji işine talip

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!