featured

Siyasetin öne çıkan başlıkları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda ve ABD’li bir TV kanalına konuştu.
Erdoğan, İsrail Başbakanı ile New York’ta bir araya geldi.
Erdoğan, bir gazetecinin “ABD Başkanı Joe Biden’la görüşmeyi diler miydiniz?” sorusuna “Yok, O Biden ise Ben de Erdoğan’ım” diye yanıt verdi.
Erdoğan: “ABD’li senatörler F-16 konusunda olumlu konuşuyorlar.”
Erdoğan: “(Putin ve Zelenskiy) Israrla bu liderleri bir araya getirme arzumuz var. Henüz bunu başarabilmiş değiliz ama ümitsiz de değilim.”
Erdoğan: “Biz dünyanın parçasıyız, ne Doğu’nun ne Batı’nın. Ama Avrupa Birliği 52 yıldır bizi devamlı oyalamıştır, bizi ne yazık ki hala üye yapmamıştır.”
Erdoğan: “(AB) Güçlü konumu olan Türkiye’nin oyalama taktikleriyle bir kenarda tutulması çok manidardır. İster istemez farklı arayışlara girme durumunda olabiliriz.”
Erdoğan: “Siyasi yaklaşımla F-16 konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulama yoluna gitmek iki dost ülke için çok yanlış. En son Biden, çözüm noktasında bana söz verdi.”
Erdoğan: “F-16 konusunda eğer biz Amerika’dan istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın çaresine bakacağız.”
Erdoğan: “Seçimleri kazanma noktasında endişemiz yok. Meydanların dilini iyi bilirim. Halkımızın teveccühü devam ettikçe bizi kimse tutamaz. Çünkü alternatif yok.”
Erdoğan: “(Rusya-Ukrayna savaşı) Her iki tarafa da krizden onurlu çıkış imkanı verecek makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik çözümü beraberce bulmamız gerekiyor.”
Erdoğan: “BM’yi daha adil bir dünya düzeni için çözümler üretebilen, tüm insanlık adına ortak iradenin vücuda getirildiği bir teşkilat olarak yapılandırmamız şarttır.”
Erdoğan: “Güvenlik güçlerimize terör saldırıları gerçekleştiren, Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK ve türevlerine karşı kayıtsız kalmamız beklenemez.”
Erdoğan: “Mülteci krizi, daha iyi bir gelecek aramak için yola çıkan masumları botlarını batırıp ölüme terk etmekle, toplama kamplarına doldurmakla çözülemez.”
Erdoğan: “Terör örgütleri ve zalim rejimler yerine ülkemizle iş birliği yaparak bölgenin güvenliği ve refahına katkıda bulunmak isteyecek herkesle çalışmaya hazırız.”
Erdoğan: “Adil, kalıcı ve kapsamlı çözüme kavuşturulması için başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen Filistin Devleti’nin kurulması dışında bir ihtimal yoktur.”
Erdoğan: “Bölgede, ülkemizle asla denk olmayan siyasi ve askeri seviyesine rağmen, güç gösterisi peşinde koşanlar, kendilerini komik duruma düşürmektedir.”
Erdoğan: “Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’deki haklarını sonuna kadar savunurken, siyasi hesapları uğruna gerginlik stratejisi izleyenlerin oyunlarına asla gelmeyecektir.”
Erdoğan: “Uluslararası toplumu, Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz.”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “BM Genel Kurulu marjında ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la ikili ilişkilerimizi ve başta Ukrayna’daki gelişmeler olmak üzere bölgesel konuları ele aldık.” 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “İngiltere bize teklifte bulundu. Resmen bulunamıyor da bize gelen göçmenlerin bir kısmını size gönderelim. Biz sizin göçmen deponuz muyuz? Biz Avrupa’nın göçmen deposu muyuz? Biz insani olarak bugüne kadar her türlü adımı attık.”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Son dönemlerde kömür aleyhine bir takım planlar programlar da açıklanıyor. Başta Batılı ülkeler olmak üzere iklim değişikliğiyle mücadele anlamında. Eyvallah. Tabii ki bu atmosfer bu hava insanlığın ortak değeri. Korumamız gerekiyorsa birlikte de koruyacağız. Ama bugün hepsi kömür peşinde. Ne oldu da hepsi kömür peşinde. Gaz olmayınca hepsi kömüre yöneldi.”
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: “İstinaf mahkemelerinin devreye girmesi, yargılama sürelerini uzattı eleştirileri çok büyük bir haksızlıktır. Davaların görülme sürelerine baktığımız zaman istinaf mahkemelerinin devreye girmesinden sonra büyük bir azalmanın ortaya çıktığını görüyoruz. Eğer istinaf faaliyete geçmemiş olsaydı bugün itibarıyla Yargıtay’ımızın önündeki dosya sayısı 5 milyon civarında olacaktı.”
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: “Seçimlerin hepsi kritikti, bunların hepsi önemliydi ama bu seçim çok daha önemli. Hepimiz öbür dünyaya gideceğiz. O tarafa gittiğimizde soracaklar. İnsanlık adına bu memleketin, milletin değil, tüm mazlum milletlerin selameti adına atmanız gereken hangi adımı attınız? Hamdolsun bunun verilecek cevabı var.”
Kirişci: “Biz sizlerin hizmetkarıyız. Bu kritik eşiği de Allah’ın izniyle aşacağız. Yani o masanın altı, üstü, etrafı falan bunların hiçbirinin kıymeti harbiyesi yok. Bu millet, erdemiyle, irfanıyla, ferasetiyle ve basiretiyle Allah’ın izniyle gerekeni yapar ama biz bir olduğumuzu, iri olduğumuzu, beraber olduğumuzu, kardeş olduğumuzu bir kez daha göstermek durumundayız.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Faizcilere ne kadar para ödendiğini, uyuşturucu baronları ile kol kola gezdiklerini, devleti soyanlarla omuz omuza yürüdüklerini biliyorum. Hiç unutmayın, adalet içinde onların burunlarından fitil fitil bu Bay Kemal getirecek.”
Kılıçdaroğlu: “6 lider Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi, sorunlarının çözülmesi için çaba harcıyoruz. Bir aradayız, beraberiz, birlikteyiz. Bundan emin olmanızı isterim. Havuz medyası yazar ‘Bozuldu, şöyle oldu, böyle oldu, masanın altı, masanın üstü…’ Bunlara sakın inanmayın. Sadece ve sadece bize inanın.”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Seçime doğru gidiyoruz. Abiler sosyal konut projesi ortaya koydu. Mantık olarak doğru ama anlatılmayan bir yanı var. Ne kadar ödeyeceğiniz belli değil.  Hayrettin Karaman’dan değil ama bu işi iyi bilenlerden fetva almalarını tavsiye ediyorum. Dini olarak da yanlış, mali olarak da yanlış. Neyi aldığını, ne kadar ödeyeceğini bilmek zorunda vatandaş.”
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “Eğer bu zorbalığı, tek adam rejimini değiştirmek istiyorsak kuvvetler ayrılığına dayalı, yargı bağımsızlığını içeren ve güçlü parlamentonun bulunduğu bir sistem merkezde kurulmalı. Tek adam rejimine, otoriterliğe karşı en etkili fren yerel demokrasidir. Yerel demokrasiden kastımız, yerel denetimlerin güçlü olmasıdır. Kaynakların ve yetkilerin güçlü bir şekilde kullanılmasının güvence altına alınmasını kastediyoruz.”
CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen: “Vatandaş özellikle kanser, kalp, şeker ve tansiyon ilaçlarını bulamıyor. Hastanın cebinde parası olsa dahi ilaç yok. Hayati ilaçlar neredeyse karaborsaya düştü. İlaç yokluğu artık toplumsal bir krize dönüştü.”
CHP’li Gürsel Tekin, gazetecinin “Ben Cumhurbaşkanı olsam HDP’ye bakanlık veririm ama başkası olsa bilemem mi diyorsunuz?” sorusuna “Demedim böyle bir şey. Anayasal olarak alma hakkı var dedim.”
İYİ Parti’nin AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu hakkındaki suç duyurusu savcılık tarafından kabul edilmedi.
Bilal Erdoğan: “İmam hatipler, ülkemizde inanmayan insanlar için bile bir değerdir, bir anlam ifade eder, çünkü hakikaten yanlış din anlayışlarının insanları radikal inançlardan uzaklaştırmak için bizim imam hatiplere ihtiyacımız var. Her kesimden insanın değer vermesi, benimsemesi gereken Türkiye’ye özgü eğitim kurumlarıdır.”
Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 ay vadeli kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracında 990 milyon liralık teklife karşılık, 289,5 milyon liralık satış gerçekleştirildi. İhalede basit faiz yüzde 14,85, bileşik faiz yüzde 14,79 oldu.
TÜİK, 2022 yılı Ağustos ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 39,79, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 118,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 88,82 artış gerçekleşti.
Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli İmam Hatip Okulları 1913-2022 raporu, üzerinde hep tartışılan bir konuyu açıklığa kavuşturdu. Çalışmaya göre imam hatip okullarının sayısı, tüm okullar arasında yüzde 13,49’luk bir orana sahip. Tüm ortaokul ve lise öğrencileri arasındaki imam hatip öğrencisi oranları da lisede 10,34; ortaokulda ise 13,87.

Gündemin diğer başlıkları

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel: “Yunan bölgeleri üzerinde yapılan uçuşların, Yunanistan’ın Ege adaları üzerindeki tartışılmaz egemenliğini sorgulayan açıklamaların, Yunanistan ve Yunanistan halkına yönelik düşmanca söylemlerin artması gerilimi düşürmedi, daha da yükseltti.”
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Özel Temsilcisi Bakhtiyor Khakimov: “NATO Türkiye’nin üyeliği önünde engel. Şanghay Beşlisi’ olarak da bilinen örgüte katılmasının önünde bir engel.”

Haber Kaynağı www.muhalif.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Siyasetin öne çıkan başlıkları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!