featured

Sanayicinin odağında ABD var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BTSO Akademi projesi kapsamında Türki­ye’nin ihracat odaklı kalkınma hedefleri doğrultusunda dünyanın en büyük ekonomi­lerinden biri olan ABD’de yatırım, vize ve ihra­cat imkânlarını değerlendirildi.

BTSO Ana Hizmet Binası’nda düzenlenen programın açılış konuşmasını BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay gerçekleştirdi. Panelin moderatörlüğünü üstlenen BTSO Yö­netim Kurulu Üyesi Irmak Aslan ile panelist Barbaros Karaahmet iş dünyası temsilcilerine Amerika’da yatırım, vize ve ihracat imkânları hakkında bilgiler verdi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, dün­yanın en büyük ekonomileri arasında bulu­nan ABD pazarının da önemli fırsatları barındırdığını belirterek, “Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri dönem dönem görüş ayrılık­ları yaşasa da birçok bölgesel ve küresel mese­lede benzer tutum ve ortak çıkarlara sahip iki ülke. Amerika ile her geçen gün artan bir işbir­liği potansiyelimiz bulunmaktadır. Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmi 2000’li yılların başında 6 milyar dolar seviyesindeyken bu rakam geçen yıl 28 milyar dolarlık rekor sevi­yeye ulaştı. Türkiye’nin 20 trilyon dolarlık eko­nomiye sahip ABD’yi ‘ticarette stratejik ortak’ olarak tanımlaması ve karşılıklı ticareti kolay­laştırmak adına atmış olduğu adımlar, Ame­rika Birleşik Devletleri’ni Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı haline getirdi” diye ko­nuştu. Türk iş dünyasının yüksek üretim ve ih­racat potansiyeliyle Amerika’da sosyal, kültürel ve ticari alanda çok daha etkin ve güçlü bir konuma erişilebileceğini ifade eden Burkay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “BTSO olarak bizler de ülkemizin ABD ile 100 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefine en yüksek düzeyde katkı sağlamak istiyoruz.”

Haber Kaynağı www.ekohaber.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
kurnaz
Kurnaz
Sanayicinin odağında ABD var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!