featured

Putin hezimete mi uğradı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yedi buçuk ay süren dehşetin ardından Ukrayna savaşında sona yaklaşıldı gibi görünüyor. Donbas bölgesindeki dört yerleşim merkezinde yapılan Batı’nın “düzmece” olarak tanımladığı referandumlarda halkın yüzde 99 oranında Rusya’ya bağlanmayı istedikleri sonucu çıkması üstüne AB’nin Moskova’ya yeni bir dizi yaptırım uygulama girişimi belli ki Kremlin’in patronu Putin’i soluksuz bırakmayı amaçlıyor. Bunun üstüne Ukrayna ordusunun Rus birliklerini püskürtmedeki başarısı, ağır bir kuşatmadan sonra Donbas bölgesindeki stratejik yerleşim birimlerinden Lyman’ı geri alması savaşın son aşamasına gelindiği değerlendirmelerine yol açıyor. Bölgeden gelen haberlere göre Lyman’da mahsur kalan 1,500 Rus askerinin Ukrayna ordusuna esir düştüğü de anlaşılıyor.

Öte yandan Fransız Franceinfo haber sitesinde  Fransız ordusunun emekli subaylarından Guillaume Ancel’le yapılan bir söyleşi yayımlandı. Ancel söyleşide Ukrayna Ordusu’nun üçüncü bir karşı saldırı hazırlığı içinde olduğuna dikkat çekerek, “Bu karşı saldırı Rus ordusuna ölümcül darbe indirebilir,”dedi. Ancel, söyleşide zaten bir süredir askeri alanda Rus ordusunun savaşı kaybettiğine dikkat çekerek, Donbas bölgesindeki dört yerleşim birimini, referandumların ardından ilhak eden Putin’in, bu kararını haklı gösterme çabalarını da “son çırpınışları” olarak niteledi.

Ancel’e göre Rus ordusu gerek moral, gerekse lojistik bakımdan bitik durumda. Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde direniyor, ancak direnci çok yakında kırılabilir. Ancel söyleşide şu ifadeleri de kullanıyor:

“Rusların direnecek güçleri kalmadı. Ama hemen de pes etmeyeceklerdir. Hezimetlerini hemen ilan edeceklerini sanmıyorum. Biraz daha zaman kazanmaya çalışacaklardır. Putin ordusunu perişan etti. Siz bakmayın onun nükleer güç kullanma tehditlerine. Bunu yaparak savaş alanında uğradığı hezimeti ört bas etmeye çalışıyor.”

Franceinfo muhabirinin, Rusya’da kısmi seferberlik ilanıyla 300 bin yedek askerin göreve çağırılmasının Ukrayna savaşındaki durumu değiştirip değiştirmeyeceği sorusuna Guillaume Ancel şu cevabı verdi:

“Hayal görmesinler. Bir kere kısmi seferberlik ilan etmekte çok geç kaldılar. Üstelik de plansız programsız bir girişim. Nasıl yapacaklar? Yangın bütün evi  sarmış, itfaiyeyi çağırmak yeni akıllarına geliyor. Ayrıca Ruslar’ın savaşmaya hiç  niyetleri olmadığını, Ukrayna halkına karşı da en ufak bir düşmanlık beslemediklerini görüyoruz.

“Diyelim ki yedekleri askere almayı başardılar. Onları nasıl savaştıracaklar? Halihazırdaki Rus ordusu zaten son derece düzensiz ve lojistik destekten yoksun. Yedeklere düzeni ve lojistik desteği nasıl sağlayacaklar? Bugün Rus Ordusu tam anlamıyla hezimete uğramıştır.”

Köşe yazısının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Haber Kaynağı www.muhalif.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Putin hezimete mi uğradı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!