EBRD/Malige: Türkiye’de güçlü bir bankacılık sektörü var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oynaklık ve belirsizliğin bir süre daha devam edeceğini belirten Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Finansal Kurumlar Direktörü Francis Malige, ancak finans sektörünün bu krize güçlü bir pozisyonla girdiğini, Türkiye’de de güçlü bir bankacılık sektörü olduğunu ifade etti.

Bloombergh HT’nin sorularını yanıtlayan Malige, finans sektörünün 2008 yılındaki krizini göre şimdiki krize çok daha güçlü likidite ile karşıladığını aktararak, “Önce pandemi vardı sonra savaş çıktı. Oynaklık çok arttı. Ticarette bozulma görüldü. Artık risklerin doğası değişti. Riskler farklılık gösteriyor. Bu tarz oynaklıklar da olmaya devam edecek. Diyelim ki enerji sektörüne bağımlısınız. Tedarikin kesilmesindense fiyatların artmasına razı olursunuz” yorumunda bulundu.

“Adaptasyon önemli hale geldi”

Oynaklığın bir süre daha devam edeceğini aktaran Malige, “Bu durumda dirençli kalmayı sürdürmek gerekiyor. Adaptasyon çok önemli bir hale geldi. Finansal söktür bu krize çok daha güçlü bir pozisyonda girdi. 2008’e göre bankaların likiditelerini daha iyi yönetiyor. Türkiye 2008’de daha iyi durumda idi. Bankaların bir önceki krizden çıkardığı bir ders olduğunu söylenebilir. Bankalarda daha iyi bir sermaye ve likidite var” diye konuştu.

Bu krizde ticaret hatlarının daraldığının görüldüğünü belirten Malife, EBRD gibi bankaların daha fazla kullanıldığını dile getirdi. Ticaret finansmana ayrılan kaynağa gereksinim duyulduğunun altını çizen Malige, ticaret finansmanın en eski finansal ürün olduğunu hatırlatarak, ticaret finansmanına odaklanan şirketleri desteklediklerini vurguladı.

Malige, Türkiye’nin koşullar karşısındaki adaptasyon yetenekleri konusundaki görüşlerine ilişkin soruya, “Türkiye muazzam adaptasyon yeteneklerine sahip. Çok güçlü bir bankacılık sektörüne sahip. Türkiye Kafkasya ve bölgeye açılıyor, yatırım çekiyor. Başarılı olabilmek için her şeye sahip” yanıtını verdi.

Malige, yatırım yaparken risk faktörleri, oynaklık, enflasyon gibi unsurlara baktığını her ülke, her kurum ve şirketi ayrı yarı değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı www.bloomberght.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EBRD/Malige: Türkiye’de güçlü bir bankacılık sektörü var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Ulusal24 Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!