12.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 27, 2021
- Reklam -
Ana SayfaSON DAKİKASon dakika: EPDK'dan akaryakıt fiyatı açıklaması

Son dakika: EPDK’dan akaryakıt fiyatı açıklamasıEnerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) EPDK, akaryakıt zammı haberleriyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün bazı basın – yayın organlarında “benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş daha zam kararı alındığı” yönünde haberler çıkmıştır. Gerek bu haber gerekse son günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar üzerinden toplumda infial oluşturmayı amaçlayan haber ve yorumlar ile ilgili bir basın açıklaması ihtiyacı doğmuştur.

Öncelikle söz konusu haber doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir.

Medyada yer alan bu tip gerçek dışı haberlerin yanı sıra bazı STK temsilcilerinin kamuoyunda daha fazla tanınma gayesi ile günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir.

Sadece kendi çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa sebep olan böylesi gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır.”

‘SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA OLUŞUYOR’

“Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etmiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır.

Ayrıca bilindiği üzere yurt sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayii hizmet vermektedir ve herhangi bir ikmal krizi kesinlikle söz konusu değildir. Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kar etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız varsa Kurumumuza yazılı olarak başvurmalarını, EPDK olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak isteriz.

Özellikle merkezi konumda bulunan akaryakıt bayileri önünde oluşan kuyruklardan ötürü “bir ikmal krizi yaşandığı algısı oluşturmaya çalışmak” ise sektörümüze yönelik haksız ve yakışıksız bir tavırdır.”

DÜN DEV ZAM GELMİŞTİ

Son olarak dün benzinin litresine 1 lira 2 kuruş, motorinin litre fiyatına 1 lira 6 kuruş ve LPG’nin litre fiyatına 65 kuruş zam geldi.

Böylece Ankara’da ortalama 8.72 liradan satılan benzinin litre fiyatı 9.74 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul’da 8.67 liradan 9.69 liraya, İzmir’de 8.74 liradan 9.76 liraya çıktı.

Ankara’da ortalama 8.77 liradan satılan motorinin litre fiyatı 9.83 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 8.71 liradan 9.77 liraya, İzmir’de 8.79 liradan 9.85 liraya çıktı.

MOTORİN 2021’DE YÜZDE 49 ZAMLANDI

2021 başında benzinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 7.1 liraydı. Son zamla beraber 2021 genelinde benzin fiyatı yüzde 36 yükseldi.

Benzer şekilde sene başında İstanbul’da 6.55 lira olan motorinin litresi de bu yıl yüzde 49 yükseldi.Haber Kaynağı www.haberturk.com


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com