11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021
- Reklam -
Ana SayfaKÜLTÜR SANATTürkiye İş Bankası Müzesi'nden İstiklal Madalyası mirasçılarına çağrı

Türkiye İş Bankası Müzesi’nden İstiklal Madalyası mirasçılarına çağrı


Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yüzüncü yılında açılan ve büyük ilgi gören İstiklal Sergisi’ni İzmir’e uğurlayan Türkiye İş Bankası Müzesi, 28 Ekim’de açacağı “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer” başlıklı yeni sergisini İzzeddin Çalışlar küratörlüğünde, Prof. Dr. Mesut Uyar ve Dr. Selim Erdoğan danışmanlığında, Cem Kozar ve Işıl Ünal Kozar’ın tasarımıyla hayata geçiriyor.
İstiklal Sergisi sırasında, 29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet’in ilan edildiği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Cumhurbaşkanı seçildiği oturumu yöneten Meclis Başkanvekili merhum Abdullah İsmet Eker’in kızı Mucizat Eker Divringi babasının, Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı ve 2. Dünya Savaşı’nda farklı cephelerde mücadele eden; Bankamızda 20 yılı aşkın süre görev yapan merhum Osman Nuri Oral’ın torunu, emekli mensuplarımızdan Rengin Karan dedesinin İstiklal madalyalarını Türkiye İş Bankası Müzesi’ne bağışlamıştı. Bu bağışların pekiştirdiği ilhamla yeni serginin ana bölümlerinden biri Milli Mücadele’nin kahramanlarını anmak için ayrıldı.

Türkiye İş Bankası Müzesi bu nedenle yeni sergisi için İstiklal Madalyası mirasçılarına, madalyaların sergiye ödünç verilmesi için çağrıda bulundu: “Yeni Sergimiz için ödünç vereceğimiz İstiklal Madalyaları ya da madalyalı fotoğraflarıyla aile büyüklerinizi birlikte analım.”
Müzenin çağırısıyla sergide ödünç verecekleri aile büyüklerine ait hatıralarla yer almak isteyenler [email protected] adresinden veya 0212 511 1804 numaralı telefondan başvuruda bulunabilir, bilgi alabilirler.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com