11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021
- Reklam -
Ana SayfaYAŞAMLabbeyk Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Labbeyk Allahümme Labbyek Duası Faziletleri...

Labbeyk Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Labbeyk Allahümme Labbyek Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)


 Lebbeyk Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu

 Lebbeyk duasının okunuşu şöyledir; Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şeriyke leke lebbeyk, innel hamde vel nimete lekevel mülk, la şeriyke lek. Şeklinde Türkçe yazılarak Arapça harfler ile okunmaktadır.

 Lebbeyk Duasının Anlamı

 Lebbeyk duasının Türkçe anlamı şöyledir; Rabbim davetine sözüm ve özümleme tekrar edip emrine boyun eğdim. Rabbim davetine icabet boynumun borcudur. Senin eşin ve ortağın yoktur. Rabbim bütün varlığımla sana yöneldim.

 Lebbeyk Duasının Faziletleri ve Faydaları

 Lebbeyk duası yani Telbiye okumak ihrama girerken bir kez okumak farz birden fazla yüksek sesle okumak ise sünnet kabul edilmektedir. İhrama niyet ve Telbiye duası ile başlamaktadır. Telbiyenin hac ve umre sırasında çok söylenmesi vaktin boşa geçirilmemesi anlamına gelmektedir. Telbiyenin az söylenmesi ise malayani yani gereksiz konuşmaların çok yapıldığı anlamına gelmektedir.

 Lebbeyk duası anlamı ve faziletleri çok değerli bir duadır. Özellikle hac ve Umre yaparken okunması hadis ve sünnet kaynaklarında çok tavsiye edilmektedir.

 Lebbeyk duasını okuduktan sonra Hazreti Peygambere salavat getirip dileğini Allahu Tealadan istemek oldukça faziletli ve dileklerin olmasına vesile olmaktadır. Lebbeyk zikri özel gün ve gecelerde çok okunması gereken ve okunması günahların affına vesile olabileceği için tavsiye edilen bir zikirdir.

 Lebbeyk zikri özellikle arefe ve bayram günlerinde okunması faziletli bir zikirdir.

 Lebbeyk zikri hac ve umre ziyaretlerinde okunmasının yanında kişinin imanını arttırmak için de sesli okunduğunda faziletli bir zikirdir. Lebbeyk zikri sesli okunduğunda bayanların seslerini yükseltirken erkeklerin duymayacağı şekilde zikretmesi erkeklerin ise daha çok sesli okumaları tavsiye edilmektedir.

 Lebbeyk zikrini okumak günlük sıkıntı ve stresten uzak kalmaya ve zalimin zulmünden korunmaya vesile olmaktadır. Lebbeyk zikri Allahu Tealaya teslimiyeti arttırması bakımından faziletli bir zikir olarak bilinmektedir.

 Lebbeyk zikri okunurken 3 kez okumak ve arkasından Salavatı şerife okuyarak duada bulunmak faziletlerine ermek için önemli olmaktadır. Lebbeyk zikrinin çok kıymetli olması hac ve umre ziyeretleri yapılırken sürekli tekrar edilmesinden de anlaşılabilmektedir.

 Lebbeyk duasını bir zikir halinde okumak kişinin isteklerinin yerine gelmesine faziletli olurken kişinin günahlarının affını da istemesi ile günahlarının affı konusunda da faziletli olmaktadır.

 Lebbeyk zikri okumak ve bunu kişinin diline adet haline getirmesi çok faziletli bir ameldir. Özellikle lebbeyk zikrini okurken anlamını düşünerek ve kalpten bir imanla okumak birçok maddi ve manevi rahatsızlıklara şifa olmakta faziletli bir ameldir.

 Lebbeyk zikri kelime manası teslimiyet ve davete icabet anlamlarına geldiği için manevi huzursuzluk yaşayan kişilerin bu zikri okumalarında çok fazilet ve fayda bulunmaktadır.

 

 

 Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com