12.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 27, 2021
- Reklam -
Ana SayfaBİLİM-TEKNİKDünyanın En Büyük Karbondioksit Toplama Tesisi İzlanda'da Açıldı

Dünyanın En Büyük Karbondioksit Toplama Tesisi İzlanda’da AçıldıDünyanın en büyük karbondioksit yakalama tesisi İzlanda’da devreye alındı. Orca adı verilen tesiste konteynıra benzeyen iki metal kasadan oluşan 4 dört ünite yer alıyor.

Orca yani İzlanda dilinde “orka” enerji anlamına geliyor.

İsviçre’den Climeworks ve İzlanda’dan Carbfix şirketi tarafından inşa edilen tesis yetkililerin verdiği bilgiye göre, yılda 4000 ton karbondioksit işleme kapasitesine sahip.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın verdiği bilgiye göre, bu karbondioksit miktarı yaklaşık 870 arabanın emisyonuna denk geliyor.

Sistem karbondioksiti toplamak için fanlar kullanarak havayı filtrelere doğru üflüyor.

Filtre materyali CO2 ile dolduğunda, kollektör kapanıyor ve içerdeki sıcaklık arttırılarak malzemenin CO2 ‘i salması sağlanıyor ve çok konsantre bir gaz toplanıyor.

Sonra CO2  1000 metre derinlikteki bazalt kayaya enjekte edilemeden önce suyla karıştırılıyor.

Karbon yakalama ve depolama taraftarları (CCS) bu teknolojilerin iklim değişimine karşı savaşta temel bir araç olacağına inanıyor.

Buna rağmen, eleştirmenler teknolojinin halen çok pahalı olduğunu ve büyük ölçekli operasyonların yıllar alabileceğini düşünüyor.

Karbon yakalama teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor fakat ülkeler bu tesisleri devreye almakta oldukça yavaş davranıyor. Seragazı emisyonu gün geçtikçe artıyor ve acil ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor.Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com