12.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 27, 2021
- Reklam -
Ana SayfaBİLİM-TEKNİKGünde 7000 Adım Yürümek Kalp Sağlığını İyileştiriyor ve Ömrü Uzatıyor

Günde 7000 Adım Yürümek Kalp Sağlığını İyileştiriyor ve Ömrü Uzatıyor11 yıl süren yeni bir araştırmaya göre günde ortalama 7000 adım yürüyenlerin, daha az yürüyenlere göre ölme riski %50 ila %70 daha düşük çıkıyor. Elde edilen bulgular siyahi ve beyaz orta yaşlı erkekler ve kadınlar için değerlendirildi.   Ayrıca daha hızlı adım atmanın gerekmediği de ortaya çıktı. Adım yoğunluğu veya dakikadaki adım sayısı ölme riskini etkilemiyor.

Massachusetts Üniversitesi Kinezyoloji Bölümü’nden  Yrd.Doç. Dr. Amanda Paluch liderliğinde yapılan araştırma 3 Eylül’de JAMA Network Open’da yayınlandı.

“Adım sayan cihazlar toplum aktivitesinin takibinde ve hasta klinisyen iletişim için yararlı aletlerdir Günlük adım takibini kolayca gözlemleyebilir ve daha fazla adım/gün kaydederek sağlığımızı geliştirebiliriz,” diyor Paluch.

Paluch şunu da ekliyor,” Günlük 7000 adım bu miktara ulaşamayan bireyler için muhteşem bir hedef olabilir. Ayrıca çalışmamızda adım sayısı artışıyla ilişkili olarak, mortalite riskinin günlük 10,000 adıma kadar düştüğünü bulduk. “

Egzersizle beraber kan basıncı iyileşir,kolesterol düşer, diyabette hipoglisemi iyileşir ve kilo verirsiniz. Böylece kalp hastalığı riski azalır. Yani öyle spor merkezlerine gitmeye ya da pahalı aletler almaya gerek yok ,sadece yürüyün ve ömrünüz uzasın.

Dr. Michael Massoomi de adım sayma fanatiği. Ayrıca Florida Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü’nden Klinik. Yrd. Doç. Doktor.

Günlük 10 Bin Adım Şart Değil

“Burada herkese uyan sihirli bir rakam yok,çoğu insanın konuştuğu gibi günlük 10,000 adıma odaklanmak yerine, herkes bir önceki günden daha iyi yapmaya odaklanın. Eğer 5000 adımdan az atıyorsanız, diğer haftalarda 6000 adım atmaya çalışın,” diyor Dr. Michael Massoomi.

Yani, günlük planınıza 20 dakikalık bir yürüyüş ekleyeceksiniz. Adım saymak için pahalı ekipmanlar almaya gerek yok. Cep telefonları da basit uygulamalarla kolayca kullanılabilir.

Ayrıca , bu araştırmada kullanıcılar adım saymak için pedometre,akıllı telefon, akıllı saat gibi çeşitli araçlar kullandı.

Yeni araştırmada ölme riskinin azalması bir yana, hayat kalitesi ve akıl sağlığı gibi diğer getirileri de olduğu söyleniyor. Siz de yürüyün, ömrünüz uzasın.

https://medicalxpress.com/news/2021-09-day-longer-life.html

Araştırma Referansı:

Amanda E. Paluch et al, Steps per Day and All-Cause Mortality in Middle-aged Adults in the Coronary Artery Risk Development in Young Adults Study, JAMA Network Open (2021). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2021.24516Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com