12.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 27, 2021
- Reklam -
Ana SayfaBİLİM-TEKNİKSıvı Metal ve Hidrojelle Hareketten Elektrik Elde Eden Cihaz Yapıldı

Sıvı Metal ve Hidrojelle Hareketten Elektrik Elde Eden Cihaz YapıldıNorth Carolina State Üniversitesi’nden araştırmacılar, sıvı metal ve hidrojel kullanarak, esnetildiğinde hareket enerjisini elektriğe çeviren bir cihaz icat etti.  Cihaz su altında da çalışabildiğinden, dalgalardan enerji üretmek kullanılabileceği düşünülüyor.

Üretecin kalbinde galyum ve indiyum alaşımı var. Bu alaşım yumuşak elastik bir polimer olan suyla şişen hidrojelle kaplanıyor.

Hidrojelin çözünmüş tuz iyonları var. Bu iyonlar metal yüzeyine tutunarak, metalde yükleri indüklüyor. Metalin yüzey alanı arttıkça, yüzeyine daha fazla yük çekmeye başlıyor. İşte bu sayede cihaza tutturulan bir kabloyla üretilen elektrik taşınabiliyor.

“Cihaz yumuşak olduğundan, bastırma, çekme ve sündürme gibi mekanik bir hareketle kolayca deforme oluyor. İşte bu sayede mekanik enerjinden kolayca elektrik elde edebiliyor. Örneğin, hidrojen yeterince elastik olduğundan, kendi boyunun 5 katına kadar uzatılabiliyor,” diyor NC Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Michael Dickey.

Yapılan deneylerde cihazda yapılan sadece birkaç milimetrelik deformasyonla, 0.5 mW m-2 güç yoğunluğuna erişilebiliyor. Bu da cihazı diğer üreteç teknolojileriyle yarışır hale getiriyor.

“Diğer teknolojiler ıslak ortamlarda iyi çalışmazken, bizim cihazımız tüm ortamlara kolayca uyuyor. İşte bu eşsiz özelliği cihazı deniz ortamında biyomedikalden, spor giysilere kadar uygun kılıyor. Ayrıca cihazı üretmek çok kolay,” diyor Prof. Michael Dickey.

Araştırmacılar bu teknolojiyi giyilebilir teknolojilerde ve dalgalardan elektrik üretmek için kullanmayı amaçlıyor.

“A Soft Variable-Area Electrical-Double-Layer Energy Harvester,” adlı makale Advanced Materials dergisinde yayınlandı.

İleri Okuma : Veenasri Vallem et al, A Soft Variable‐Area Electrical‐Double‐Layer Energy Harvester, Advanced Materials (2021). DOI: 10.1002/adma.202103142Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com