12.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 27, 2021
- Reklam -

Kemalist

Sonda söyleyeceğimi ilk başta söyleyeyim. Kemalizm bu ülkenin temel taşıdır. O taşı çeker alırsanız bu ülke ayakta duramaz, yıkılır.

İşgal yıllarında İngilizler, Mustafa Kemal’in yanında etrafında kenetlenip vatan ve namus mücadelesi veren milliyetçilere Kemalist derdi. Yani Kemalizm, vatan ve namus savaşı verenlere verilen addır, vatansız ve namussuzları hep rahatsız eder. (*)

Atatürkçülük veya Altı Ok olarak da bilinen Kemalizm, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisidir.

Kemalizm, Mustafa Kemal Atatürk tarafından uygulandığı şekliyle, yeni Türk devletini Osmanlı selefinden ayırmak ve laikliğin kurulması, bilimlere devlet desteği ve ücretsiz eğitimi de içeren modern bir yaşam tarzını benimsemiş, bunun için tasarlanmış kapsamlı siyasi, sosyal, kültürel ve dini reformlar anlamına gelir.

Türk Kurtuluş Savaşı zamanında İstanbul’daki rejim ve rejimin taraftarları, Mustafa Kemal’in önderlik ettiği hareketi destekleyen herkesi, küçümser bir yaklaşımla, onlara “Kemalistler” derdi. Dış basın “Kemalistler” adlandırmasını Ankara merkezli hareketi ve o hareketin silahlı gücünü belirtmek için “milliyetçiler” adlandırması ile eş anlamlı olarak kullanırdı.

Örneğin; The Sphere gazetesinin 1-5 Mart 1921’de “Ankara Hükûmeti ve Talepleri” başlığıyla yayımladığı haritada “Kemalistler ya da milliyetçiler, gölgeli alanı etkin biçimde kontrol ediyorlar. Onlar, Yunanlar tarafından Ege’den sürüldüler fakat Trakya’yı, İzmir’i, Ermenistan’ı ve Basra Körfezi altındaki bütün Mezopotamya’yı talep ediyorlar” şeklinde bir bilgi notu bulunur.

Yani Kemalist olmak milliyetçi olmaktır. Ülkesini vatanını sevmektir. Kim ki Kemalizme karşı çıkıyorsa bilin ki bunlar Türkiye düşmanıdır! Eğer siz, Atatürk’ün ilkelerini ve Cumhuriyetin temel ilkelerini savunuyorsanız siz de bir Kemalistsiniz.

Milliyetçilik, Halkçılık, Cumhuriyetçilik, Laiklik, Devletçilik, Devrimcilik. Atatürk’ün ilkelerini yok sayıp kendinize Atatürkçü diyemezseniz. Bunları günümüze güncelleyelim demek de sığlıktır, gerçekten uzaklaşmaktır. Çünkü Kemalizm ülkenin temel taşıdır. Ülke bunun üzerine inşa edilmiştir. Çünkü Kemalizm zaten günceldir. Geleceğin üzerine inşa edilebileceği yegane yapıdır.

Bir çift mavi gözün ışığında sevgiyle kalın…

 

Ahmet Murad

 

(*) Alıntı / Sinan Meydan


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com