Yunanistan da orman yangınlarıyla mücadele ediyor

0
- Reklam -


Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Ahaia bölgesinde dün çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Fotoğraf: Reuters

- Reklam -

Söndürme çalışmalarını İtfaiye Teşkilatı Başkanı Korgeneral Stefanos Kolokuris’in koordine ettiği yangına, 294 itfaiye personeli, yedi piyade ekibi, 77 itfaiye aracı, yedi helikopter ve beş uçakla müdahale ediyor.

Yunan İtfaiye Teşkilatı’nın açıklamasında, yangını kontrol altına alma çalışmalarının aralıksız sürdüğü, Ziria, Kranidi ve Almiro bölgelerinde bazı köylerin tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Yunan basınındaki haberlerde, sahil şeridindeki Panagopulos bölgesinde, yoğun dumandan etkilenen yaklaşık 110 çocuğun bulunduğu bir tatil kampının tahliye edildiği, yangın nedeniyle Rio – Antirio köprüsünün bir süre trafiğe kapatıldığı kaydedildi.

AA’nın aktardığına göre yangın bölgesine giden Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis, bölgede durumun iyiye gittiğini belirterek, “Devlet mekanizmasını her alanda acilen harekete geçirdik ve itfaiye ekiplerinin çabalarıyla yangının büyümesini engelledik. Bugünkü durum dünden daha iyi noktada” dedi.

Öte yandan, Rodos Adası, Mikonos Adası ve Türk-Yunan sınırı yakınlarındaki Sofulu bölgesinde de öğlen saatlerinde yeni orman yangınları çıktığı bildirildi. Mikonos’da 15 dönümlük çalılık arazi ve iki aracın zarar gördüğü yangın, itfaiye ekipleri ve gönüllüler tarafından kısa sürede söndürülürken, diğer yangın bölgelerine itfaiye araçları ve yangın söndürme helikopterleri sevk edildiği belirtildi.

Ülkede geçen hafta, başta Atina yakınlarındaki Dionisos bölgesi olmak üzere Magnisia ve Preveza bölgelerinde yüzlerce hektarlık ormanlık arazi kül olmuş, çok sayıda ev ve araç kullanılamaz hale gelmişti.

Akdeniz yanıyor

Akdeniz ülkeleri yükselen hava sıcaklıklarının ortasında orman yangınlarıyla boğuşuyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz-1 Ağustos arasında çıkan 112 orman yangınının 107’sinin kontrol altına alındığını belirtti.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA), küresel yangın haritasına göre özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde ‘sıcak noktalar’ ve orman yangınları bu dönem için yaygın.

İtalya, Sicilya adası başta olmak üzere güney bölgeleri, orman ve kırsal alanlarda çıkan çok sayıdaki yangınla mücadele ediyor.

Manavgat’ta can kaybı yediye çıktı: Hasar gören evdeki çift ölü bulundu

Alevler evlere sıçradı: Mazı’da botlarla tahliye

Bakandan yangın hasar raporu

Yanan ormanlar uzaydan görüntülendi

Turizm bakanına göre Kılıçdaroğlu çarpıttı

Bakan ‘THK soruları’nı kestirip attı

Pakdemirli: Yangın söndürme işinin özelleştirilmesi diye bir şey yok

Erdoğan: Yangınlarda terör şüphesi emarelerine ulaşıldıHaber Kaynağı

- Reklam -