19.5 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
- Reklam -
Ana SayfaSON DAKİKAHavai fişek fabrikasında patlama davası: İki sanığa tahliye

Havai fişek fabrikasında patlama davası: İki sanığa tahliye


Sakarya’nın Hendek ilçesinde, yedi işçinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlaması davasında iki sanığın tutukluluğunun devamına, iki sanığın ise tahliyesine karar verildi.

Fotoğraf: AA

Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesince, Ferizli ilçesinde cezaevi kampüsündeki salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar fabrika sahiplerinden Yaşar Coşkun ile Hasan Ali Velioğlu, genel ustabaşı Erşan Öztürk, sorumlu mesul müdür kimyager Asiye Angın, tutuksuz sanıklar Yaşar Çoşkun’un babası Ali Rıza Ergenç Coşkun, iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt ve taraf avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık  sorumlu müdür Ahmet Çağırıcı ise duruşmaya katılmadı.

Evrensel’den Hasret Gültekin Kozan’ın haberine göre Yaşar Coşkun ikinci duruşmada, fabrika hakkında 2008-2009 yılları arasında ‘sabotaj iddiası’nı öne sürmüştü. Hendek Kaymakamlığı ve Sakarya İl Emniyet Müdürlüğüne bu iddia soruldu. Böyle bir sabotaj iddiasının bildirilmediği söylendi.

Müşteki Emel Şengül, “Volkan bölümünde çalışıyordum. Patlama anında oradaydım, sol kolumdan yaralandım. İlk patlamada içerideydim, ikinci patlamada kendime geldim. İkinci patlamanın ardından kendimi dışarı attım. Yaşar Coşkun, Ali Rıza Coşkun ve Erşan Öztürk’ten şikayetçiyim” dedi.

Rıdvan Yarin tekerlekli sandalye ile salona geldi. Yarin, “Ben fabrikada işçi değilim. Patlama anında caminin yanında bankın üzerinde uzanmıştım. Patlamanın etkisiyle cam patladı, üzerime düştü. Kimseyi tanımam ama şikayetçiyim” dedi.

‘Çok korkuyordum; psikolojik destek almaya başladım’

10 yıldır fabrikada çalışan işçilerden Emine Baycan şunları kaydetti: “Fabrikada en son çıkanlardan biriyim. Bir şeyler yapabilirim diye son ana kadar kaldım. Yıllık izni bile Hasan Ali Velioğlu’ndan isterdik. Karışımlarla alakalı Erşan Öztürk sürekli uyarırdı. Muskayı Erşan Öztürk ilk bana getirdi, ‘Ne kadar üretiriz’ dedi.

Ben çok korkuyordum o kimyasalı kullanırken. Hatta psikolojik destek almaya başladım. Mallar kızışıyordu. Bazı arkadaşlar ‘Korkuyoruz, söyledik oralı olmadılar’ dedi. Muskalar kuruması için güneşe serilmişti. Depoda buhar oluşmuş, tekrar kuruması için güneşe serildi.”

‘Üretilen barutun formülü farklıydı‘

Aranın ardından tanık beyanlarına başlandı.

Tanık Tuğba Karabulak şunları anlattı: “Fabrikada 2018 yılından bu yana tehlikeli madde danışmanı olarak çalışıyor. 2014 yılında sorumlu müdürlüğü bıraktım, kimyager olarak çalıştım. Üretim talimatları Hasan Ali Velioğlu, Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Ergenç Coşkun tarafından veriliyordu. Sorumlu Müdür Asiye Angın ve Ahmet Çağırıcı idi ama pek bir yetkileri yoktu açıkçası. Asıl yetki Hasan Ali Velioğlu’ndaydı. Ahmet Çağırıcı Çin tekniker ile beraber çalışıyordu. Çin Mahallesi’ndeydi (fabrika arazisi içinde havai fişek laboratuvarlarının bulunduğu yer). Asiye Angın ise yukarıdaki bölümlerle ilgileniyordu. Çin Mahallesi’nde havai fişek ham maddesi üretiliyordu diye bilirim. Barut üretimi hakkında gördüğüm ya da bildiğim bir durum yok ama Çinli tekniklerin yaptığı bir barut vardı. Literatürde bilinen barut değildi bu. Çinli ustanın verdiği formülü bu. Dışarıdan da barut alınıyordu, üretimde kullanılıyordu.

Muska üretiminde sıkıntılar yaşandığı Erşan Öztürk ve Hasan Ali Velioğlu’na iletildi. Muskaların güneşe serildiğini birimleri gezerken gördüm. Bu durumun tehlike arz edilip edilmediğini bilmiyorum. Benim iş tanımın tehlikeli madde güvenlik danışmanı. Denetimler öncesi bilgiler fabrikaya zaman zaman geliyordu. Resmi olup olmadığını bilmiyorum. Bu bilgi bazen Hasan Ali Velioğlu’ndan geliyordu. Onların nereden duyduğunu bilmiyorum. Fabrikada çalışan emekli polis memuru Fikret bey de bu bilgileri veriyordu. Erşan Öztürk bazı durumlarda işten çıkarma talebinde bulunabiliyordu. Ürünlerin üzerinde etiketlerim yapılıp yapılmadığını kontrol ediyordum.

Dünyada barut üretim formülleri bellidir. Ancak fabrikada Çin Mahallesi’nde üretilen barutun formülü farklıydı. Bu formülü bilmediğimiz için Yaşar Coşkun’un istediği maliyet hesaplamasını da yapamazdık.”

‘SGK evraklarında bir takım eksiklikler var‘

Söz alan müşteki avukatları, ‘eksikliklerin giderilerek dosyanın karara çıkmasını istediklerini belirterek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını, tutuksuz sanık Ali Rıza Ergenç Coşkun’un da tutuklanmasını’ talep etti.

Müşteki vekili avukat Gülşen Uzuner, “Buradaki delillerin karartılması bizim için çok önemli. SGK evraklarında bir takım eksiklikler var. Ali Rıza Ergenç Coşkun’un da tutuklanma talebini yineliyoruz” dedi.

Müşteki Vekili Avukat Elvan Olkun, ise şunları kaydetti: “Sorumlu müdürlerle patronların arasında imzalanan taahhütname kendilerini bağlar. İmza attırıp kurtulamazlar. Bu işverenin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Depoların imalat alanının yanına yapmaları, ruhsatsız olması kasıtlı bir davranış.”

Dava 13 Eylül’e ertelendi

Sanık Aslı Bozkurt’un Avukatı Rahşan Bengi Bezgin Kayan, Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’na ilişkin Özdemir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından düzenlenen toplantı tutanaklarını, bilgisayar çıktılarını, denetim tutanaklarını ve SGK İl Müdürlüğünün üst yazısını mahkemeye sundu.

Tutuksuz yargılanan Ali Rıza Ergenç Coşkun, rahatsızlığını ileri sürerek salondan ayrıldı.

Sanık savunmalarının ardından iddia makamı, mahkemeye taleplerini sundu.

Savcılık, tutuklu sanıklar Asiye Angın, Erşan Öztürk, Hasan Ali Velioğlu ve Yaşar Coşkun’un ‘tutukluluk hallerinin ayrı ayrı devamına’, Ali Rıza Ergenç Coşkun’un ‘tutuklanması talebinin reddine’, sanık Aslı Bozkurt hakkında devam eden ‘adli kontrolün ölçülü olduğu, kaldırılması yönündeki talebin reddine’ karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti ara verdi. Verilen arada sanık Aslı Bozkurt, fenalaşarak sağlık ekipleri tarafından Ferizli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Sanıkların ve savunma avukatlarının son sözlerini alan mahkeme heyeti Hasan Ali Velioğlu ve Yaşar Coşkun’un tutukluluğuna devam kararı ile Asiye Angın ve Erşan Öztürk’ün tahliyesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 13 Eylül Pazartesi gününe erteledi.

Havai fişek fabrikasında patlama davası: Beş tutuklu sanıktan biri tahliye edildi

Havai fişek fabrikasındaki patlamadan sağ çıkan işçi savcılık ifadesini değiştirdi

Yedi işçinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikası davası: Mesul müdür, barut üretimi yapıldığını itiraf etti

Havai fişek fabrikası patlamasında yedi kişiye 22 yıla kadar hapis istemi

Sakarya’daki fabrikanın iki sahibinden biri tutuklandı 

Sakarya’daki fabrikanın sahibi iki kişiye gözaltı

Sakarya’daki patlama: Müdür, iş güvenliği uzmanı ve iki ustabaşı tutuklandı

Havai fişek fabrikasındaki patlamada can kaybı yediye yükseldi

Fabrikadaki patlama sonrası gözaltına alınan dört kişi adliyedeHaber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: