15.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 18, 2021
- Reklam -
Ana SayfaBİLİM-TEKNİKKeto Diyet, Alkolü Bırakırken Yaşanan Yoksunluk Semptomlarını Hafifletiyor

Keto Diyet, Alkolü Bırakırken Yaşanan Yoksunluk Semptomlarını HafifletiyorDünyanın çeşitli enstitülerinden bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, ketojenik diyet yapanların alkolü bırakmada daha az yoksunluk sendromu ürettiği gösterildi. Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmada, sıçanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneylerde, keto diyet ve alkol yoksunluğu işlendi.

Alkolik bireyler içmeyi bırakırken, bazı yoksunluk semptomları tecrübe ederler. Bu semptomların şiddeti, kişiye ve bağımlılığın derecesine bağlı olarak değişir. Çünkü yoksunluk semptomları çok tatsız olabileceğinden, çoğu zaman rehabilitasyona yatma gibi yardımlar gerektirebilir. İşte yapılan bu yeni araştırmada, yoksunluk semptomlarıyla mücadelede ve residivizmi(tekerrür) azaltmaya muhtemel yardımcı bir araç bulundu.

Önceki araştırmada uzun süredir alkol bağımlığı olan kişilerde vücudun enerji için daha az glikoz kullanmaya başladığı gösterilmişti. Vücut glikoz yerine alkolü metabolize ederek, asetat kullanmaya başlıyor. Vücutta asetat eksikliği yaşamaya başladıkça, alkol yoksunluk semptomlarıyla ilişkili arzulara yol açıyor. Araştırmacılar keto diyete giren insanların, enerji kaynağı olarak vücutlarında fazladan oluşan ketonları kullanabildiğini keşfetti. Böylece alkol yoksunluk semptomları yaşayan kişilerde, ketojenik diyetin faydalı olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar bu teorilerini test etmek için yeni hastaneye yatan 23 alkol bağımlısını keto diyete sokarken, 23 bağımlıyı da kontrol grubuna aldı. Diyetin vücuttaki etkilerini değerlendirmek için, haftada bir gönüllülerin keton ve asetat seviyeleri ölçüldü. Ayrıca rehabilitasyonlarda yatan insanlarda genel olan enflamasyon işaretlerine de bakılarak, ilaç miktarı değerlendirmesi yapıldı. Elde edilen tüm veriler, keto diyet yapan gönüllülerdeki yoksunluk semptomlarının azaldığını gösteriyor.

Araştırmacılar sıçanlar üzerinde de benzeri bir deney yaptı ve ketojenik diyet uygulanan sıçanların daha az alkol aldığı keşfetti. Araştırmacılar sonuçları umut verici olarak değerlendirse de daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Araştırma Referansı:

Corinde E. Wiers et al. Ketogenic diet reduces alcohol withdrawal symptoms in humans and alcohol intake in rodents, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abf6780Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: