10 C
İstanbul
Salı, Nisan 13, 2021
- Reklam -
Ana SayfaSON DAKİKACahit Özkan AKP'yi rahatsız etmiş: Hem de Cumhurbaşkanının eylem planı açıkladığı gün

Cahit Özkan AKP’yi rahatsız etmiş: Hem de Cumhurbaşkanının eylem planı açıkladığı gün

AKP’li Cahit Özkan’ın”Biz inşallah milletimizin nezdinde HDP’yi kapatacağız” sözlerinin partiyi rahatsız ettiği öne sürüldü. Üstelik Cumhurbaşkanı’nın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladığı günde yapılan bu açıklamanın “yersiz bulunduğu” belirtildi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın dün Meclis’te yaptığı “Biz inşallah milletimizin nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır. 83 milyon, bu partinin kapatılmasını hem siyaseten sandıkta hem de hukuken anayasal düzen çerçevesinde arzu etmektedir” açıklaması gündem olmuştu.

AKP cephesinden ilk kez duyulan “HDP’yi kapatacağız” sözleri, Yargıtay’ın HDP’li vekiller hakkında hazırlanan fezlekeleri istemesiyle çakışınca daha da dikkat çekmişti.

“AK Parti kurmaylarından hiçbiri bu netlikte bir cümle kurmamıştı” diyen Haber Türk yazarı Kübra Par’ın aktardığına göre AKP bu açıklamadan rahatsız oldu.

“Hatta aksine, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş “Parti kapatmanın Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” demiş, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise kapatma yerine Hazine yardımının kesilmesi gibi seçeneklere işaret etmişti” diyen Par, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın şu sözlerini de hatırlattı:

Bir partinin kapatılması sosyolojik olarak ona oy verenlerin yok olmasını sağlamıyor. AK Parti de kapatma riskiyle karşı karşıya kaldı, 1 oy farkla kurtuldu. Parti kapatmaların yaraya merhem olmadığını, hatta mağduriyet doğurduğunu, söz konusu siyasi hareketi güçlendirdiğini gördük. Geçmişte HDP’den önce de benzer görüşteki partiler kapatıldı fakat ona oy verenler yok olmadı. Parti kapatma her ne kadar yargı kararı olsa da ben bu ülkede bir vatandaş olarak şunu söylüyorum; HDP yüzde 10 oy alıyorsa bundan diğer partilerin de ders alması lazım. HDP geldiği yer itibarıyla kapatılmayı isteyen bir parti gibi davranıyor. Avrupa’da olsa çoktan kapatılmıştı. MHP’nin refleksini o açıdan anlıyorum ama kapatılması durumunda sonuç alınmama ihtimalini de iyi düşünmek gerekir. Yargının kapatma dışındaki yolları değerlendirmesi gerektiği kanaatindeyim.”

“Daha önemlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan da kapatılması yönünde hiçbir açıklama yapmadı. Hatta konusunu bile açmadı” diyen Par şöyle devam etti:

“Hâl böyleyken Cahit Özkan neden böyle bir çıkış yaptı? Bireysel görüşü mü yoksa MHP’nin çağrıları karşısında AK Parti tavır mı değiştiriyor?

Dün bu soruyu AK Parti kurmaylarına ve Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına sordum ve hepsi aynı yanıtı verdi: Cahit Özkan’ın açıklaması parti kararını yansıtmıyor, HDP’nin kapatılması konusunda alınmış bir karar yok…

Hatta kimileri Cumhurbaşkanı’nın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladığı günde Cahit Özkan’ın böyle bir çıkış yapmasını da yersiz bulmuş açıkçası…

Elbette son sözü Cumhurbaşkanı söyleyecek ama AK Parti ve hükümet kanadı içinde HDP’nin kapatılmasını destekleyenler olduğu kadar doğru bulmayanlar da olduğunun altını çizelim.

Lafın kısası, Cahit Özkan’ın sözleri -en azından şimdilik- AK Parti’yi temsil etmiyor.”Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: