7 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK FDA Onaylı Bir Antidepresanın Kireçlenmeye İyi Geldiği Bulundu

FDA Onaylı Bir Antidepresanın Kireçlenmeye İyi Geldiği BulunduBilim insanları yıllardır kireçlenme(osteoartirit) hastalığı için potansiyel tedaviler araştırıyor. Pennsylvania State Üniversitesi’nden araştırmacılar, FDA onaylı bir antidepresanın kireçlenmeye neden olan zincirleme reaksiyona müdahale ederek, ilerlemeyi durdurabildiğini hatta kıkırdak rejenerasyonunu teşvik edebileceğini buldu. Bu antidepresan sayesinde kıkırdakların zarar görmesi engellenebilir.

Belki de İlk osteoartirit tedavisi olabilecek bu devrimsel çalışmada, G protein çifti reseptör kinaz 2 (GRK2) enzimine odaklanıyor. Araştırmacılar önceki araştırmalarında bu enzim aktivitesinin, kalp ve böbrek hastalıklarında hücrelerin çoğalmasında ana etken olduğunu ve osteoartirite neden olan patolojik kıkırdak hücresi çoğalmasıyla paralellik gösterdiği belirtmişlerdi. Bilim insanları bu prosesi kondrosit hipertropi olarak adlandırsa da, bu olayın arkasında yatan nedenler belirlenememişti.

Penn State araştırmacıları belki şimdi bir cevap bulmuş olabilir. Araştırmacılar osteoartirit veya akut eklem yaralanmalarındaki GRK2 aktivitesini araştırdı. Hastaların kıkırdak hücreleri veya kondrositlerinde yüksek miktarda GRK2 enzimine rastlandı. Bu enzimin kıkırdağın giderek kötüleşmesinde merkezi bir rol oynadığı, kıkırdağın etrafını çevreleyen hücrelerin; kıkırdağı iyileştirmek yerine, zarar verdiğini buldular.

“Diğer bir tabirle, bu hücreler kıkırdağı yok etmek için kötü bir sinyal alıyor,” diyor Penn State Tıp’tan Yrd. Doç. Dr. Fadia Kamal.

Sonrasında araştırmacılar kıkırdak hücrelerinde GRK2 geni olmayan fareler tasarlanarak, kondrosit hipertropinin önlendiği ve osteoartirit ilerlemesinin durduğu ve hatta kıkırdak rejenerasyonunu desteklendiği bulundu. Diğer bir deneyde, fareler FDA onaylı antidepresan paroksetinle tedavi edildi. Ayrıca ilacın, potansiyel GRK2 inhibitörü olduğu biliniyordu. Yani aynı etkiyi gösterdi.

“Paroksetinin kıkırdak hücrelerini normal haline döndürebileceğini ve kıkırdak yüzeyini koruyabileceğini bulduk,” diyor Fadia Kamal.

Diz kıkırdağı değişim ameliyatı hastalardan alınan hücre kültüründe yapılan ilerleyen deneylerde kondrosit hipertropiyi ve kıkırdak bozunumunu durdurabileceğini gösterdi.

 Elde edilen bu umut verici sonuçlar ışığında, bilim insanları FDA’den klinik denemeler için onay almayı planlıyor.

“Eğer bu denemeler işe yararsa, kıkırdakların yaşlanarak aşınması ve parçalanması problemine yeni bir çözüm bulmuş olacağız. Bu tedavi ile hastalığa müdahale ederek, hastalara fayda sağlamayı umut ediyoruz,” diyor Fadia Kamal.

Araştırma Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

Kaynak : Pennsylvania State UniversityHaber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Webhelp’in sahadaki gücü Teknofix oldu

Bu stratejik satın alma ile Webhelp, yerinde teknik destek ve yüz yüze müşteri hizmetlerini de içeren saha hizmetlerini uçtan uca müşteri deneyimi bakış...

Almanya’da Suriye için emsal teşkil edebilecek dava: Suriyeli eski ajan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

24 Şubat 2021Kaynak, AFPAlmanya'da bir mahkeme, Eyad El Garib adlı eski bir Suriye İstihbarat Servisi ajanını, insanlığa karşı suç işlemekten 4,5 yıl hapis...

Moody’s Türkiye büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncelledi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin üç yıllık büyüme tahminlerini yukarı yönlü güncelledi. Fotoğraf: Reuters AA’nın aktardığına göre kuruluşun ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ şubat ayı...

Türk Telekom'da kar payı dağıtımına ilişkin yönetim kurulu kararı

Türk Telekomünikasyon A.Ş'de kar payı dağıtımına ilişkin yönetim kurulu kararı alındı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şunlar aktarıldı: ''Şirketin 2020 mali yılı içinde Sermaye...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com