4.4 C
İstanbul
Perşembe, Mart 4, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK İlk Yapay Kornea Nakliyle On Yıldır Kör Olan Adam Görmeye Başladı

İlk Yapay Kornea Nakliyle On Yıldır Kör Olan Adam Görmeye Başladıİsrailli girişim firması Corneat Vision tarafından geliştirilen yapay kornea, on yıldır kör olan 78 yaşındaki hastaya nakledildi. Corneat KPro cihazının implantıyla hastanın yeniden görmeye başladığı rapor edildi.

Deforme olmuş, yırtılmış veya opasifiye(donuk) kornealar geliştirilen implant sayesinde onarılabiliyor. Cihaz oküler dokuya, patentli sentetik non-degradable(bozunmayan) nano-dokuma bir eteğin konjunktivanın(göz kapaklarının iç yüzeyi ile skleranın bir kısmını örten ince zar) altına entegrasyonuyla sağlanıyor. Ameliyat, İsrail Rabin Tıbbi Merkezi Optalmoloji Bölüm Şefi Prof. İrit Bahar tarafından 11 Ocak’ta yapıldı.

Prosedür sonrası hastanın ailesini tanıyabildiği, kelimeleri okuyabildiği raporladı.

“Bandajları çıkardığımız o an, duygusal ve önemli bir andı. Böyle anlarda biz doktorlar olarak görevimizi doğru yapmanın verdiği rahatlığı hissederiz. Milyonlarca insanın hayatına etki edebilecek böylesine anlamlı ve heyecan verici bir projeye önderlik etmekten gurur duyuyoruz,” diyor Dr. Bahar verdiği demeçte.

2020’de CorNeat Vision firması kornea körlüğü olan 10 hastaya, yapay kornea nakli klinik denemelerine başlama onayı alarak ilerleme kaydetti.

CorNeat Vision şirketinin kurucularından ve CorNeat KPro’nun mucidi tıp doktoru Gilad Litvin, verdiği demeçte hastayla aynı odada olmanın bile gerçek dışı bir tecrübe olduğunu söyledi.

“Yıllar süren sıkı çalışma, meslektaşımın CorNeat KPro’yu hastaya kolayca taktığını görmek ve hastanın yeniden görüşüne kavuştuğuna şahit olmak çok heyecan verici ve duygusal gözlerimizi yaşartan bir tecrübe oldu. Bu gelişme, CorNeat Vision için çok önemli bir kilometre taşı ve bu sayede dünyada halen görme potansiyeli olan birçok insan için bizim yolculuğumuz anahtar olacaktır,” diyor Dr. Litvin.

CorNeat Vision kurucularından CEO Almog Aley-Raz bu ameliyatın çok uluslu klinik deneme için ilk adım olduğunu belirtiyor. CE,FDA ve Çin NMPA onaylarının alınmasında bu adım oldukça önemli.

Aley-Raz Rabin Tıbbi Merkezi’ne toplamda 10 hastanın kabul edildiğini ve Ocak ayında Kanada’da 2 yerin daha açılması planlandığını belirtiyor. Ayrıca onaylamaların aşamalarına bağlı olarak, Fransa, ABD ve Hollanda’da 6 yerin daha açılması düşünülüyor.

Kaynak : https://www.ophthalmologytimes.com/view/artificial-cornea-restores-patient-s-visionHaber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Life discovered deep beneath an Antarctic ice sheet ‘shouldn’t be there’

Researchers hoping to collect mud samples deep beneath an Antarctic ice sheet were amazed to find small creatures living in the dark, freezing...

İmitasyon diye aldığı saat, gerçek altın çıktı

İngiltere’de 3 adet imitasyon saatini rehin dükkanına satmaya kalkan bir kadın, saatlerden birinin gerçek altından yapılma olduğunu öğrendi. Yorkshire bölgesinde yaşayan ve adı Andrea...

Magazin ve sanat turu (3 Mart 2021)

3 Mart 2021'de Türkiye ve dünyada magazin ve sanat gündeminde hangi gelişmeler yaşandı? Sanat ve magazine dair dikkat çeken haberler, son dakika gelişmeleri...

İşte en sık karşılaşılan 10 siber saldırı yöntemi

Günümüzde teknolojinin hayatımızın her alanına entegre olmasıyla birlikte siber güvenlik tehditleri giderek daha büyük etkiler doğurmaya başladı. Özellikle pandemi döneminde hızla artan siber...

Doğduğun Ev Kaderindir 34. bölüm izle! Doğduğun Ev Kaderindir son bölüm full izle!

Doğduğun Ev Kaderindir dizisinin 34. bölümünde; Özlem, Zeynep ve Nermin'le otururken Zeynep'e " Her ne...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com