4.4 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021
Ana Sayfa AJANSLAR Fransa’da 'İslami ayrılıkçılıkla mücadele' tasarısı Ulusal Meclis’te özel komisyondan geçti

Fransa’da ‘İslami ayrılıkçılıkla mücadele’ tasarısı Ulusal Meclis’te özel komisyondan geçti


Fransa”da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele” olarak tanıttığı ve tepkiler üzerine “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler” olarak değiştirilen yasa tasarısı, Ulusal Meclis bünyesindeki özel komisyondan geçti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet ilkelerini pekiştirmeyi amaçladığını savunduğu” yasa tasarısının Ulusal Meclisteki özel komisyonda geniş çapta kabul edildiğini belirtti.

“Sadece bugünün zorluklarına karşı koymak için değil, cumhuriyet değerlerini savunmak amacıyla gelecek için bir yasa yapıyoruz” ifadesini kullanan Darmanin, ülkede yükselişe geçen “aşırı sağcı ve solcu” yapıların da tehdit oluşturduğuna dikkati çekti.

Tasarının şubatta Ulusal Meclise sunulması bekleniyor.

Başbakan Jean Castex, yapılacak değişikliği “Bu yasa dinlere karşı bir yasa değil, özellikle Müslüman dinine karşı bir yasa değil. Dini fanatizm ile mücadele ve kurtuluş yasasıdır” sözleriyle savunuyor.

Türkiye’den tasarıya tepki

Geçtiğimiz yıl ekim ayında Fransız öğretmen Samuel Paty’nin başının kesilerek öldürülmesi sonrasında, “İslamcı ayrımcılıkla mücadele” yasası tartışılmaya başlandı.

Macron’un laiklik ülkesini güçlendirmek ve ayrımcılıkla mücadele etmek için çizdiği planın ana hatlarında, imamların yurtdışında eğitim almasına, ev eğitiminin azaltması ve din işlerinin finansmanının yurt dışından yapılmasına son veren bir sistem var.

Macron’un “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele” planını savunan konuşmasının ardından, Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkede Fransız ürünlerini için boykot çağrıları yapıldı. Protestolarda Fransız bayrağı ile Macron’un resimleri ateşe verildi.

Tasarı ne içeriyor?

Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler yasa tasarısı Fransa’daki “Müslüman toplumu hedef gösterdiği”, hayatlarının neredeyse “her alanına kısıtlamalar getirdiği” gerekçesiyle eleştiriliyor.

Tasarı, camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere yönelik müdahalenin yanı sıra Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanını denetim altına almayı öngörüyor.

Üniversite öncesi eğitim kurumlarında başörtüsü takmanın yasak olduğu Fransa’da gündeme gelen tasarı, 3 yaşından itibaren tüm çocukların, çocuğun veya ailesinin durumuyla ilgili belirli sebepler dışında, evde eğitim almamasını öngörüyor. Ailelerin çocuklarına evden eğitim vermek için yetkili kurumlardan izin alması gerekecek.

Dini veya başka sebeplerle hastaların doktorlarını cinsiyete göre tercih etmesini yasaklayan tasarı, oluşturulan yeni bir mekanizma ile muhalif görüşlerin “nefreti körükleyici paylaşımlar” adı altında değerlendirileceğinin altını çiziyor. Tasarı, ayrıca tüm kamu görevlileri için “sekülerlik eğitimini” zorunlu kılıyor.

Yasaya göre Müslümanların açtığı dernekler yurtdışından avantaj veya kaynak sağladığında kanuni denetçi tarafından yıllık hesapları denetlenecek.

Kişilerin ırkları, etnik kökenleri, dini inançları, cinsel yönelimleri veya cinsiyetleri nedeniyle hedef alan ibadet yerleri geçici olarak kapatılacak.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Şekerbank'ın esas sözleşmesi tescil edildi

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, bankanın esas sözleşmesinin 52. maddesinin tescil edildiği, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin 03.03.2021 tarih ve 10279 sayılı nüshasında...

Şeker Finans'ta denetçi seçimi

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, ''2021 faaliyet yılında KPMG Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi ile çalışılması hususunda 30.03.2021...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com