10.1 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021
Ana Sayfa SON DAKİKA ABD devlet medyasının başındaki isimler değişti

ABD devlet medyasının başındaki isimler değişti


Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Biden yönetimi, ABD devletinin finanse ettiği üç uluslararası yayımcının başındaki, Donald Trump tarafından atanmış isimleri kovdu.

ABD Küresel Medya Dairesi’nin (USAGM) vekil CEO’su, Hür Avrupa Radyosu (RFE/RL), Hür Asya Radyosu (RFA) ve Ortadoğu Yayın Ağları (MEBN) direktörlerini görevden aldı.

Biden da, Beyaz Saray’a adım atmasının üzerinden henüz saatler geçmişken, Trump’ın USAGM’yi yönetmesi için seçtiği ismi istifaya zorladı.

NPR’ye göre, son değişiklikler Amerika’nın Sesi (VOC) direktörü ve yardımcısının görevden alınmasından ve Küba Yayıncılık Bürosu’nun (OCB) başındaki ismin görevinden feragat etmesinden yalnızca bir gün sonra gerçekleşti.

 Demokratlar, artık USAGM’nin eski şefi olan Michael Pack’i bu yayın ağlarını Trump taraftarı propaganda aygıtlarına dönüştürmeye çalışmakla suçlanıyordu.

USAGM’nin vekaleten atanan CEO’su Kelu Chao’nun kovduğu tüm bu isimler, haber merkezlerinin Trump karşıtı gazetecilerle doldurulduğunu aralık ayında öne süren Pack tarafından atanmıştı.

MEBN’den Victoria Coates, RFA’dan Stephen Yates ve RFE’den Ted Lipien’in kovulmalarına yasal itiraz gelip gelmeyeceği, NPR’a göre henüz net değil.

Chao işten çıkarmalardan önce çalışanlara yazdığı bir bilgilendirmede şu ifadeleri kullanmıştı:

Bizi çok fazla iş bekliyor: Güvenlik duvarını, en yüksek standartlarda profesyonelliği ve kutsal editöryal bağımsızlıkla dürüst haberciliği yeniden tesis etmek ve gazetecilerimizin güvenliğini ve emniyetini sağlamak.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Pentagon: ABD’nin Suriye’de düzenlediği saldırı, henüz gözle görülür bir etki oluşturmadı

ABD15:33 03.03.2021(Güncellendi 15:34 03.03.2021) URL'yi kısaltınABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ordusunun Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında henüz gözle görülür bir etkisini...

Ali Boumendjel: France admits 'torture and murder' of Algerian nationalist

President Macron acknowledges that an Algerian nationalist was killed by the French army in 1957. Haber Kaynağı

Almanya′da AfD üzerindeki istihbarat baskısı artıyor | ALMANYA | U24

Almanya'da seçimler yaklaşırken sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi üzerindeki baskı artıyor. Almanya'nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV), partiyi aşırı...

Elon Musk’tan yeni hamle: Teksas’ta Starbase kenti istiyor

Tesla'nın ve SpaceX'in yöneticisi milyarder Elon Musk, dünyada kendi uzay şehrini oluşturmak için kolları sıvadı. Twitter'dan paylaşım yapan Musk,...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com