7.8 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Bilim İnsanları Laboratuvar Ortamında Yapay Odun Üretti

Bilim İnsanları Laboratuvar Ortamında Yapay Odun Üretti


Laboratuvar ortamında üretilen yapay etten sonra, iş ağaçların kesilmesini engelleyebilecek laboratuvar ortamında odun üretmeye geldi. Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, zinnia bitkisinin yaprak hücrelerini kullanarak, 3d jel matriks içine transfer ederek yapay ağaç benzeri bir yapı üretmeyi başardı.

MIT’den doktora öğrencisi Ashley Beckwith liderliğindeki ekip, işe canlı zinnia yaprağı hücrelerini ekstrakte ederek başladı. Sonra bu hücreler sıvı besi ortamına kondu ve üremeye başladı. En son bu hücre grubu üç boyutlu jel matriksine transfer edilerek, sonra üremeye devam ettirildi.

Bitki hormonları oksin ve sitokinin ilavesiyle hücrelerin lignin üretmesi tetiklendi. Böylece ağaca dayanıklılık veren organik polimer, lignin üretilerek jel matriks içinde ufak bir ağaç benzeri rigid bir yapı oluşturuldu.

Ayrıca iki hormonun seviyeleri değiştirilerek, ne kadar lignin üretileceğini kontrol etmek mümkün. Bu sayede araştırmacılar ağacın yapısal karakteristiklerine ayar çekebiliyor.  

Henüz gerçekleştirilen deneyler, küçük çaplı olmasına rağmen araştırmacılar bu teknoloji sayesinde günün birinde masa, sandalye gibi ahşap eşyaların kolayca üretilmesi sağlanabilir. Böylece gelecekte ağaçları kesmeye hatta işlemeye gerek kalmadan, doğrudan istenilen boyutlarda ahşap parçaları üretilerek ve doğrudan birleştirilerek, monte edilebilir.

Araştırmacılar bu üretimi daha fizibıl hale getirerek ve ölçeklendirmenin yollarını araştırmaya başladı.

“Aklımızda tek bir soru var: Bu başarımızı diğer bir bitki türlerine de uygulayabilir miyiz? Her tür için aynı şeyi yapabileceğimizi düşünmek biraz safça olabilir. Muhtemelen bitkilerin farklı kontrol odakları olacaktır,” diyor araştırmayı inceleyen Dr. Luis Fernando Velásquez-García.

Araştırma  Journal of Cleaner Production dergisinde yayınlandı.

Kaynak: NewAtlasHaber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Yardıma koştuğu yaralı babası çıktı

Kaza, saat 10.30 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Demirtaşpaşa Mahallesi Haşimişcan Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre iki tarafında da alt geçit bulunan...

Hacettepe Üniversitesi: Faz 3 sonuçlarına göre Sinovac aşısının etkililiği yüzde 83,5

Hacettepe Üniversitesi"nin yaptığı faz 3 sonuçlarına göre Çinli Sinovac firmasının CoronaVac aşısının etkililiği yüzde 83,5 oldu.Aşının hastanede yatışı engelleme oranının ise yüzde 100...

MSB’den ‘Can Azerbaycan’ klibi

Milli Savunma Bakanlığı'nca (MSB) '18 Ekim Azerbaycan Devlet Bağımsızlık Günü' dolayısıyla 'Can Azerbaycan' adlı klip hazırlandı. Klip, sosyal medyadan, 'Canım, gözüm; Azerbaycan' notuyla...

3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü’nde 234 STK’dan açıklama: COVID-19 pandemisi avcıları durdurmadı

3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü’nde 234 sivil toplum kuruluşu açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye’nin birçok yerinde av turizmi kapsamında canlı türlerinin vurulması için...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com