10.1 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Arktik Denizi'ndeki Mikro Plastik Kirliliği Yıkanan Giysilerden Geliyor

Arktik Denizi’ndeki Mikro Plastik Kirliliği Yıkanan Giysilerden GeliyorMikro plastikler artık dünyanın her yerine saçılmış durumda. Okyanuslara ve hatta kutuplara kadar giden bu minik plastik parçaları, hayvanlarca sindiriliyor ve bu ürünleri tükettiğimizde bize ve hatta çocuklarımıza geçiyor. Yeni yapılan bilimsel araştırmaya göre bu bitmek bilmeyen plastik yığınının büyük kısmı giysilerimizden geliyor.

Kanada Ocean Wise Koruma Birliği’nden, okyanus kirliliği araştırmacısı Peter Ross’un liderlik ettiği yeni araştırmada, Kuzey Buz (Arktik) Denizi’ndeki mikro plastik dağılımı analiz edildi. Avrupa, Kuzey Amerikan Arktik Denizi ve Kuzey Kutbu dahil olmak üzere 71 bölgede deniz yüzeyi suyundan kontaminant numuneleri toplandı.

Su yüzeyinin 3 ila 8 metre derinliğine kadar mikro plastik numuneleri toplanırken, Alaska ve Kanada’nın kuzeyindeki Beaufort Denizi’nden ise 1015 metre derinliğe kadar numune toplandı.

Dünyanın en ırak yerlerine bile mikroplastiklerin ulaştığını biliyoruz fakat bu yayılımın altında yatan mekanizma ve kirlenmenin boyutu henüz netlik kazanmadı.

Araştırma ekibi Fourier-dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) kullanarak, Arktik denizi boyunca metreküp başına yaklaşık 40 mikro plastik parçacığı düştüğünü saptadı. Bu parçacıkların % 92,3’ü mikro plastik iplikçiklerden oluşurken, bunların % 73,3’ü polyesterden oluşuyor.

 Her şey bununla da bitmiyor, Arktik denizinin doğusunda, batısına oranla 3 kat fazla parçacık bulunuyor. Bu farklılık, kaynaktan uzaklaşıldığını gösteriyor.

Uzun lafın kısası, araştırmacılar Atlantik Okyanusu’ndan, Arktik Okyanusu’nun doğusuna taşınan bu parçacıkların muhtemelen güneyden hava yoluyla taşınarak, parçalanarak bozunduğu ve batı Arktik Okyanusu’na hareket ettiğini düşünüyor.  

Araştırma ekibi bu kirlenmenin en büyük nedenini tekstil iplikçiklerine bağlıyor. Özellikle polyester ve sentetik fiberler yıkandığında, parçalanıyor su yolları yardımıyla okyanusa taşınıyor.  

Araştırmacılar yıkanan tek bir parçanın bile atık sulara milyonlarca fiber bıraktığını tahmin ediyor. Atık su işleme tesislerinden yıllık 20 milyar mikro fiberin salındığı düşünülüyor.

Peter Ross , “Çevresel numunelerimizde mikro plastik aradıkça daha çok farkına varıyoruz, adeta bir plastik toz bulutunun içindeyiz. Nereye baksak karşımıza mikro plastikler çıkıyor… mikro plastikler her yerde,” diyor.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Afganistan’da üç kadın gazeteci silahlı saldırıda hayatını kaybetti, saldırıyı IŞİD üstlendi

Afganistan"da doğusunda Pakistan sınırına yakın Nangarhar kentinde yerel bir medya kuruluşunda çalışan üç kadın gazeteci, uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.Kendini IŞİD'in Afganistan...

Kadıköy’ün ünlü pasajında dramatik sahne. Öldüler de ağlayanları yok

Korona virüs salgını ve beraberinde gelen kısıtlamalar esnafın kabusu olmaya devam ediyor. Bunun son örneklerinden biri de Kadıköy’ün simgesi haline gelen Akmar Pasajı’nda...

10 saniyelik video 6,6 milyon dolara satıldı

Kripto paralar sayesinde her geçen gün daha çok kendinden söz ettiren bir teknoloji var: Blokzincir teknolojisi... Dijital unsurların eşsiz bir şekilde kodlanması fikrine...

‘Sen Çal Kapımı’ dizisi final mi yapacak?

Hande Erçel, Kerem Bürsin, Melisa Döngel, Bige Önal gibi isimlerin yer aldığı 'Sen Çal Kapımı' dizisinin...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com