11 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021
Ana Sayfa AJANSLAR 2020 yılında enerji sektörü 1,1 milyar ABD dolara ulaştı

2020 yılında enerji sektörü 1,1 milyar ABD dolara ulaştı


PwC Türkiye’nin, her sene Türkiye enerji piyasasındaki birleşme ve satın alma işlemlerini analiz ettiği Türkiye Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar 2020 raporu yayımlandı. Bu yıl 13.sü hazırlanan raporda, 2020 yılındaki birleşme ve satın alma işlemleri ve 2021 yılında sektörü bekleyen gelişmelere yer verildi.

 

Rapora göre, 2020 yılında Türkiye enerji piyasasındaki 22 birleşme ve satın alma işleminin toplam tahmini değeri 2019 yılına göre %83’lük bir artışla 1,1 milyar ABD dolarına ulaştı.

 

2019 yılındaki yoğun yabancı yatırımcı ilgisi, gelişmekte olan ülke piyasalarında pandeminin etkisiyle artan seçiciliğin de etkisiyle 2020 yılında toplam tahmini işlem değerinin %3’üne kadar düştü.

 

Geçmiş yıllarda çok fazla rastlanmayan bir şekilde, 2020 yılında petrol ve doğal gaz piyasasındaki işlemlerinin toplam tahmini değeri elektrik üretim, dağıtım, perakende ve doğalgaz dağıtım alt segmentlerinden oluşan altyapı sektöründeki işlemlerin toplam tahmini değerini geride bıraktı.

 

Petrol ve doğal gaz tarafında, çoğu akaryakıt ve LPG dağıtım alanında gerçekleşen işlemlerin tahmini toplam değeri 600 milyon ABD doları oldu. OYAK tarafından gerçekleştirilen üç satın alma, pandemi nedeniyle içinde bulunulan finansal ve operasyonel zorlukların daha da arttığı akaryakıt ve LPG dağıtım piyasalarında yeni bir konsolidasyon dalgasının habercisi olarak yorumlandı.

 

PwC Türkiye Şirket Satın Alma ve Birleşme Hizmetleri Ortağı Engin Alioğlu: “2020 yılında altyapı sektöründe halka duyurulan 16 birleşme ve satın alma işleminin tahmini toplam değeri 2019 yılına göre %17 düşüş ile 500 milyon ABD dolarında kaldı. Bu sektördeki birleşme ve satın alma işlemlerinin çoğu yenilenebilir enerji alanında, diğerleri de termal enerji üretimi ve gaz dağıtımı segmentlerinde gerçekleşti.  Özellikle yenilenebilir enerji tarafında, 2030 yılı sonuna kadar YEKDEM’den ABD doları cinsinden yararlanmaya devam edecek olan varlıklara olan ilgi beklenenin altında kaldı. Bu durumun, pandemiden önce de mevcut olan olumsuz makroekonomik koşullar ve pandemi sebebiyle zayıflayan genel yatırım ikliminden kaynaklandığını düşünüyoruz.”

 

Bu süreçte, pandemi sonrasında ortaya çıkacak yeni piyasa koşullarına uyum sağlayabilmek ve global uygulamalarda ortaya çıkan yenilik ve fırsatlardan gerektiği gibi faydalanabilmek için paydaşların halihazırda birbirleriyle çok yoğun iş birliğine ihtiyaçları var.

 

Kamu otoritelerinin bu toparlanma ve geçiş döneminin başarısına katkısı, düzenledikleri piyasaları yakın gelecekte ortaya çıkabilecek yeni krizlere karşı korumak için geliştirecekleri daha çok etki analizine dayalı, daha proaktif, daha bütüncül ve daha etkin yaklaşımlarla olacaktır.

 

Raporda, 2021 yılında birleşme ve satın alma işlemlerini tetikleyebilecek unsurlar; enerji şirketlerinin döviz cinsi borçlarının yeniden yapılandırılması, YEKDEM ile ilgili 2030 sonrası uygulamalarının netlik kazanması, Türk bankalarının Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmalarını proje finansmanı kapsamında değerlendirmeye sıcak bakması, akaryakıt ve LPG dağıtım piyasasında başlayan konsolidasyonun hız kazanması ve spot doğal gaz piyasasının gelişimi olarak sıralandı.

Hibya Haber AjansıHaber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay’dan üzen haber

76 yaşındaki ünlü sanatçı Orhan Gencebay'ın evinin yakınlarında yürüyüş yaptığı sırada düşerek parmağını kırdığı öğrenildi.79 yaşındaki usta sanatçı Orhan Gencebay'dan sevenlerine kötü haber...

AB, veri kuralları ihlali nedeniyle WhatsApp’a para cezası hazırlığında

Avrupa Birliği (AB), mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon Euro'ya varan para cezasına çarptırılabilir. Politico'nun haberine göre; WhatsApp'ın Avrupa'daki...

Tibet’teki 5G baz istasyonu sayısı 2 bin 800’ü geçti

Çin’in güneybatısında bulunan Tibet Özerk Bölgesi’nde, yerel yetkililerin verdiği bilgiye göre, 2 bin 800’ü aşkın sayıda 5G baz istasyonu inşa edildi. Yerel yetkili...

Kendisinden haber alınamayan kişi, evinde ölü bulundu

Olay, saat 19.00 sıralarında Ülkü Mahallesi 831 Sokak üzerinde bulunan tek katlı evde meydana geldi. Kendisinden 4 gündür haber alamayan Halit...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com