2.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 27, 2021
Ana Sayfa SON DAKİKA Brüksel'de gözaltına alındıktan sonra ölen genç için düzenlenen protestoda çatışma

Brüksel’de gözaltına alındıktan sonra ölen genç için düzenlenen protestoda çatışma


Yusuf ÖzkanLahey, Hollanda

14 dakika önce

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 23 yaşındaki İbrahima Barrie’nin polis tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteri, şiddet olaylarına sahne oldu.

Polisle çatışan göstericiler, bir karakolu ateşe verdi. Polis, protestoculara tazyikli su ile müdahale etti.

Belçika medyasına göre, Brüksel polisi, Cumartesi akşamı saat 19:00 sıralarında koronavirüs önlemlerine uyulup uyulmadığını kontrol ederken, kimlik yoklaması sırasında kaçmaya çalışan siyah genç İbrahima Barrie’nin peşine düştü.

Kuzey İstasyonu civarında yakalanan Barrie, sorgulanmak üzere yakındaki bir karakola görüldü. Polisten yapılan açıklamaya göre, karakoldan çıkan genç, yeniden istasyona döndüğünde bilincini kaybetti.

Ambulansla hastaneye kaldırılan Barrie, saat 20:30’da hayatını kaybetti Savcılık, İbrahima Barrie’nin ölüm nedenine ilişkin daha fazla açıklama yapmadı.

Brüksel Savcılığı, Çarşamba sabahı, “kazara insan öldürme” gerekçesiyle soruşturma yargıcı talebinde bulundu. Savcılık sözcüsü, gerçeklerin ortaya çıkarılması için soruşturma yargıcının görevi devralmasını istediklerini açıkladı.

Sözcü, “Kaza sonucu öldürme, tarafsız bir iddiadır ve polisin yanlış bir şey yaptığını varsaydığımız anlamına gelmez” dedi.

‘Sorgu sırasında fenalaştı’

Ailenin avukatı, İbrahima’nın sorgu sırasında fenalaştığını ve sandalyeden düştüğünü söyledi.

Ölen gencin ailesi ve yakınlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, olayı protesto etmek ve ölüm nedenini öğrenmek için Çarşamba öğleden sonra Kuzey İstasyonu civarında toplandı. “Siyahların hayatı değerlidir” ve “İbrahima için adalet” yazılı pankartlar taşıyan topluluk, polisin tutumunu protesto etti.

Akşam saatlerine doğru, göstericiler ile polis arasındaki gerilim tırmandı. Bazı protestocuların havai fişek atması üzerine, polis tazyikli su ile karşılık verdi. Polisin kalabalığı dağıtmak için çembere alması üzerine olaylar kontrolden çıktı.

Protestocular, civardaki bir polis karakolunu ateşe verdi. Yangın, büyümeden söndürüldü. Göstericiler tarafından çöp tenekeleri ateşe verilerek, çok sayıda işyerinin vitrinleri indirildi. Çatışma sırasında, bir polis aracı da tahrip edildi.

Kral arada kaldı

Polisle göstericiler arasındaki çatışmanın sürdüğü sırada, Brüksel’deki saraydan, yaşadığı Laken Kalesi’ne giden Belçika Kralı Filip’in otomobili de, bir süre olayların arasında kaldı.

Polisler, panikle Kral’ı uyardı. Filip’in aracı U dönüşü yaparak, olay yerinden uzaklaştı.

Olaylarda çok sayıda gösterici ve polisin yaralandığı belirtildi.

Protestocular, polis tarafından öldürüldüğünü belirttikleri bir grup kurbanın isimlerinin yazılı olduğu bir pankart taşıdı. Geçen Nisan ayında Brüksel’de polis kontörlünden kaçtığı gerekçesiyle kovalanan bir genç, motosikletine polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Brüksel’de 2019 yılında da polis aracının çarptığı 17 yaşındaki Mehdi adlı genç yaşamını yitirmişti. Her iki olayda da polis memurlarının yargılanmasına gerek olmadığına karar verildi.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Koronavirüs aşılarının üretildiği tesiste şüpheli paket alarmı

Birleşik Krallık"ta, koronavirüs aşısı üreten bir ilaç firmasının üretim tesisinde şüpheli paket paniğe yol açtı, tesis kısmen boşaltıldı.Mumbai merkezli Wockhardt şirketinin Galler'deki fabrikasında...

Sanayi ve tarımın buluştuğu ilçeden milyar dolarlık ihracat

İzmir'de tarımsal üretimin yanında büyük sanayi tesislerinin yatırımlarına da ev sahipliği yapan Torbalı ilçesi, 2020'de 1 milyar 178 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.AA muhabirinin...

Babalarının taklidini yapan ikizler Komik Videolar

en çok izlenen videolaren çok izlenen videolar 2014en çok izlenen videolar 2015komik videolar komik videolar 2014komik videolar 2015en çok izlenen komik videolar 2015en çok...

Bebeklerde üşütme ve soğuk algınlığı nasıl geçer?

Kış geldi ve soğuk yüzünü iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bebeklerde soğuk algınlığı ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Bu sebeple de bebeklerde soğuk...

Bilim Kurulu toplantısı bitti mi? Kısıtlamalar yasaklar ne zaman kalkacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Koca başkanlığında17:00'de toplandı. Toplantıda aşılama programı ve salgındaki son tablo ele alınacak. Toplantının ardından yazılı açıklama...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com