13.9 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Kazayla, Yeni Bir Kuantum Parçacığı Keşfedilmiş Olabilir

Kazayla, Yeni Bir Kuantum Parçacığı Keşfedilmiş OlabilirPrinceton Üniversitesi’nden fizikçiler, kazayla yalıtkan bir malzemede, metallere özgü bir kuantum davranışı keşfetti. Elde edilen bu sonuç, nötr fermiyon adı verilen yeni bir tür kuantum parçacığına işaret ediyor.

Genel olarak konuşursak, metaller elektriği iletir, yalıtkanlar iletmez. Moleküler açıdan bakarsak, elektronlar bir maddede ne kadar özgürce hareket ederse, madde o kadar iletken olur. Örneğin metallerde elektronlar çok hareketliyken, yalıtkanlarda elektronların hareket etmesini engelleyen yüksek bir direnç vardır.

Metallerde elektronların kolay hareket etmesinden dolayı kuantum salınımları adı verilen bir fenomen oluşur. Metaller çok düşük sıcaklıkta bir manyetik alana maruz bırakılırsa, elektronlar kuantum hale geçer ve malzemenin direncinin salınımına yol açar. Normalde yalıtkanlarda bu gerçekleşmez çünkü elektronlar kolaylıkla hareket edemez.

İşte en azından bugüne kadar böyle düşünülüyordu. Princeton’dan araştırmacıların yaptığı yeni araştırmada ise, ilk kez bir yalıtkanda da kuantum salınım olabileceğini keşfettiler. 

Araştırmacılar tungsten ditellürün normalde metal gibi davrandığını fakat grafen gibi iki boyutlu bir forma indirgendiğinde yalıtkan olduğunu gözlemledi. Manyetik alan altında tekli tabakanın direnci ölmek isteyen bilim insanları, tesadüfen maddenin salınım yapmaya başladığını buldu.

“Bu gerçekten bizim için sürpriz oldu. Kendi kendimize burada neler oluyor diye sorduk? Halen tümüyle anlamış değiliz,” diyor araştırmanın kıdemli yazarı Sanfeng Wu.

Bu keşif mevcut teorilerle açıklanamayacağı için, araştırmacılar kendi hipotezlerini kurdular. Araştırmacılar elektronların salınım yapmadığını düşünüyor. Aksine bu kadar güçlü etkileşimler ancak yeni kuantum parçacıkların oluşumuyla açıklanabilir.

Yalıtkanlar elektronlar gibi yüklü parçacıkları bloke edeceğinden, serbest hareket edecek parçacıklar yüksüz(nötr) olmalıdır. İşte ancak hipotetik nötr fermiyonlar bu kuantum salınımları oluşturabilir.

“Eğer hipotezimiz doğruysa, temelde yeni bir kuantum madde formu gözlemledik. Şimdi yalıtkanlarda tümüyle yeni bir kuantum dünyası olabileceğini hayal ediyoruz. Muhtemelen onlarca yıldır böyle bir şeyi gözden kaçırdık,” diyor Wu.

Araştırmacılar nötr fermiyonların varlığını onaylamak ya da bu gariplik için başka bir açıklama yapılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Araştırma  Nature dergisinde yayınlandı.

Kaynak:

https://newatlas.com/physics/new-quantum-particle-insulator-accidentally-discovered/

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

ABD’li milyarderlerin serveti pandemide 1,1 trilyon dolar arttı haberi

Americans for Tax Fairness ve Institute for Policy Studies tarafından yapılan ortak açıklamada, Kovid-19 salgınının neden olduğu krize rağmen Amerikalı milyarderlerin servetlerini artırdığına...

Altay: Atatürk’ün kutsal emanetine sahip çıkmayan şerefsizdir, namerttir

KRT TV’de gazeteci Gürkan Hacır’ın sunduğu Şimdiki Zaman programına SÖZCÜ yazarları Uğur Dündar, İsmail Saymaz, gazeteciler Barış Yarkadaş, Orhan Uğuroğlu ve Yönetim...

Masumlar Apartmanı İnci ve Ege’nin babası kim? Mert Asutay kaç yaşında?

Masumlar Apartmanı dizisinde İnci ve Ege'nin babaları hakkında konuşmaları izleyici tarafından ilgiyle takip ediliyor. Masumlar...

Ултра футуристичната кула в Шенжен ще приеме 300 хиляди души

Проектиран като продължение на парк и построен за многоцелева употреба, "C Tower" ще бъде най-високият небостъргач в южния китайски град Шенжен. Състои се от...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com