13.9 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 27, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK MIT Işık ve İlaç Taşıyarak, Işıkla Aktive Olan İmplant Geliştirdi

MIT Işık ve İlaç Taşıyarak, Işıkla Aktive Olan İmplant GeliştirdiNormalde ilaçlar oral ya da damar yoluyla verilse de, bu yöntemler ilaçların yan etkilerinin artmasına neden oluyor. MIT’den bilim insanları ise ilaç aktarımına yeni bir çözüm getirecek, doğrudan hedefe ışık taşıyan ve ışıkla aktive olan bir implant üretti.

Foto-değişken(photoswitchable) ilaçlar adı verilen bu ilaçlar , ışığa duyarlı moleküller içeriyor ve flaş patlamalarına maruz kaldığında aktif oluyor. Yani bu farmasötikler kan akışıyla akışıyla veya sindirim yoluyla taşınırken inaktif kalarak, sadece istenilen yere ulaştığında aktif hale getirilebiliyor. Sonuç olarak oluşan yan etkiler minimize ediliyor.

Peki bu flaş ışığı hedefe hassas bir şekilde nasıl taşınabilir diye düşünebilirsiniz? Tam da bu aşamada devreye MIT’den(Massachussets Instrument of Technology) bilim insanları devreye giriyor.

İki ince çoklu malzeme fiberinden oluşan malzeme aslında çifte namlulu bir tüfeğe benziyor. Tabakalardan biri, ince akışkan bir tüp ile ilacı aktarıyor. Diğer kanal ise ışık ışınını aktaran optik bir fiberden oluşuyor.

Termal çizim adı verilen yöntemle cihaz üretiliyor. İlk önce iki tabakalı fiberin büyük bir versiyonu üretiliyor, sonra ısıtılarak erime noktasına getiriliyor ve gerdirilerek uzun ve daha ince bir hale getiriliyor. Son ürün birkaç mikrometre genişliğinde olduğundan, canlı bir dokuya minimum zarar verecek şekilde cerrahi olarak yerleştirilebiliyor.

Farelerin Beyindeki Ödül Merkezi Uyarılmaya Çalışıldı

Laboratuvar deneylerinde, farelerin beynindeki ventral tegmental bölgesine yani , ödül merkezine bu cihaz yerleştirildi. Sonra bu bölgedeki nöronlara ,anahtar reseptör (TRPV1) ifade edebilecek bir virüs aktarıldı.

Birkaç hafta sonra ise cihazdan yararlanarak, bu nöronlara hem görünür yeşil ışık, hem de kapsaisinin(kırmızı biberde bulunan bir kimyasal)  fotodeğişken versiyonu aktarıldı. Işık, kapsaisini aktive ederek, TRVP1 ile bağlandı ve böylece nöronlardaki ödül cevabını tetikledi.

Kontrol grubunda, farklı odalara konular farelerde ise cihaz kullanılarak aktarılan virüs TRVP1 ifadesini tetikleyemedi. Çünkü bu ışığın dalga boyu kapsaisini aktive edemedi. Sonuç olarak doğru virüs ve doğru dalga boyunda ışık verilen farelerde zevk duyguları oluştuğu gözlendi.

Araştırma MIT’Den Doç. Dr. Polina Anikeeva ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden James Frank tarafından yürütüldü ve ACS Chemical Neuroscience dergisinde yayınlandı.  

Kaynak: MIT

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Masumlar Apartmanı Esat kimdir, kaç yaşında, nereli? Uğur Uzunel hangi dizilerde oynadı?

Masumlar Apartmanı dizisinde Esat karakteri izleyici tarafından merak ediliyor. Esat karakteri gün geçtikçe daha fazla...

Rapor: İlaç devleri bir sonraki pandemiye hazır değil

En büyük ilaç firmalarının, Covid-19 salgınında artan talebi karşılayabilme kapasitelerinin artmasına rağmen, ‘bir sonraki salgına çok az hazır olduğu’ belirtildi. Fotoğraf: Reuters Kar amacı gütmeyen...

Федералният резерв трябва да следи за отрицателния баланс на риска в икономиката.

В среда, в която икономическите условия не се променят в сравнение с предишното заседание и балансът на отрицателния риск продължава, не се очаква...

Kar yağışı Edirne’den giriş yaptı haberi

Meteorolji Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nin özellikle Trakya bölgesi için günler öncesinde uyarıda bulunduğu kar yağıyı, Edirne'de gece saatlerinden itibaren etkili olmaya başladı....

2021 neden daha kötü olacak?

Atalarımız ne güzel söylemiş, 'Akılsız başın cezasını ayaklar çeker' diye. Bir ülkede ekonomi ve politikada yöneticiler yanlış kararlar alırsa bunun acısını da halk...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com