12.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021
Ana Sayfa AJANSLAR Beyaz Saray, Avrupa'ya uygulanan ABD'ye giriş yasağını kaldırmayı planlıyor

Beyaz Saray, Avrupa’ya uygulanan ABD’ye giriş yasağını kaldırmayı planlıyor


Beyaz Saray, aralarında Brezilya, İngiltere ve İrlanda ile 26 Avrupa Birliği üyesinin bulunduğu ülkelere yönelik uygulanan ABD’ye giriş yasağının kaldırılmasını planlıyor.

Beş havayolu şirketi ile Amerikalı yetkililerin iddiasına göre söz konusu uygulama ABD vatandaşı olmayanları da kapsayacak.

Ancak yetkililer Washington’ın, Çin ile İran’a yönelik yasağı henüz kaldırmayı düşünmediğini belirtti.

Söz konusu plana Beyaz Saray koronavirüsle mücadele görev gücü üyeleri ve halk sağlığı yetkililerinin yanı sıra diğer federal kurumlar da destek verdi.

Bununla birlikte yetkililer, Başkan Donald Trump’ın nihai kararını henüz vermediğini dile getirdi.

Beyaz Saray, İç Güvenlik Bakanlığı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ise iddialara ilişkin yorum yapmadı.

Hükümet yetkililerinin giriş kısıtlamalarının artık anlamını yitirdiği yönünde görüş beyan ettiğine yer verilen Reuters’ın haberinde, kısıtlamaların kaldırılmasının, uluslararası seyahatlerin yüzde 70 oranında düştüğü bir ortamda ABD havayolları için büyük bir destek olacağını söylediği aktarıldı.

Diğer yandan Avrupa’da vaka sayılarının hayli yüksek seviyede seyretmesi nedeniyle Başkan Trump’ın yasağı kaldırmamayı tercih edebileceği de kaydedildi.

Kısıtlamanın kaldırılmamasına yönelik bir diğer sebebin ise, Schengen üyesi 26 ülkenin, ABD vatandaşlarına uygulanan giriş yasağını hemen kaldırmayacak olmasını da gösterildi.

Washington, Avrupa ülkelerine yönelik kısıtlamaları mart ayından beri uygularken, Brezilya mayıs ayında listeye eklendi.

ABD Başkanı Trump, ilk yasağı 31 Ocak’ta Çin’e, ardından şubat ayında İran’a uygulamaya başladı.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

‘Çözüm Ortağım Programı’ ile ekosistemi büyütecek

Vodafone Business’ın çözüm ortaklarıyla geliştirdiği Red Kontrol, Bulut Santral ve Siber Güvenlik Operasyon Merkezi gibi çözümlerle son bir yılda ekosistem için yaratılan iş...

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Halifi görevden alındı

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Kral Selman bin Abdulaziz, bir dizi kararname yayımladı.Kral Selman, kararnameyle Merkez Bankası Başkanı Halifi'yi görevden alarak,...

Evde çıkan yangın can aldı

Yangın, saat 20.30 sıralarında Yeşilova Mahallesi 4074 Sokak üzerinde bulunan 4 katlı apartmanın 3’üncü katında çıktı. Sobadan çıktığı öne sürülen yangında, alevleri gören...

Coca Cola, kurumsal yönetim derecelendirme sözleşmesini yeniledi

Coca Cola İçecek A.Ş, kurumsal yönetim derecelendirme sözleşmesini yeniledi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, şirketin kurumsal yönetim derecelendirme notunun yenilenmesi amacıyla Türkiye'de Sermaye...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com