11 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021
Ana Sayfa KÜLTÜR SANAT Ordu’da 2 bin 100 yıllık büst ve masklar bulundu

Ordu’da 2 bin 100 yıllık büst ve masklar bulundu


Karadeniz’in arkeolojik kazı alanlarından Ordu Kurul Kalesi’nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 20’den fazla büst ve mask bulundu.

Altınordu ilçesindeki Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, 6’ncı Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde, 2010 yılında kazı çalışması başlatıldı.

Ordu Müze Müdürlüğü öncülüğünde, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt’un da aralarında yer aldığı, 25’i arkeolog, 40 kişilik ekiple sürdürülen kazı çalışmasında ana tanrıça Kibele heykeli ile 3 büyük heykel ve 2 bin parça tarihi eser bulundu.

(FOTO: DHA)

1’inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan kaledeki kazılarda ayrıca, 300 basamaklı merdiven ile milattan önceki dönemlere ait olduğu değerlendirilen pişmiş topraktan çatı kiremitleri ve duvar örgüsü seramik parçalarına da ulaşıldı.

(FOTO: DHA)

‘Kibele’ heykelinin bulunmasının ardından Kurul Kalesi yerleşkesi, ziyaretçi akınına uğradı. Kurul Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için başvuru yapılırken, kazılara da geçen kış döneminde ara verildi.

Bölgede 10 yıldır süren kazılar Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 15’i arkeolog olmak üzere 35 ekip tarafından yeniden başlatıldı.

(FOTO: DHA)

Bu yıl yapılan kazılarda en önemli tarihi eser olarak tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 1 metre boyunda 2 bin 100 yıllık ana tanrıça Kybele heykeli ile bereket tanrıları Dionysos ve Pan heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan Riton bulundu.

Kaledeki çalışmalarda şu ana kadar 2 bin parça tarihi eser ile 300 basamaklı dehliz merdiven, milattan önceki dönemlere ait pişmiş topraktan çatı kiremitler, duvar örgüsü seramik parçaları bulundu. (DHA)

Son güncelleme: 17:0024.11.2020Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Gönül Dağı 14. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı 13. son bölüm

Gönül Dağı 13. son bölümünde; Zahide’nin eski kocası Fikret’in ani gelişiyle birlikte Kaya ailesi şok yaşamıştır. Fikret, Zahide’den bir şans daha istemektedir. Zahide,...

Обърнете внимание на домашните инциденти и фрактурите на

Домашни инциденти, произшествия, настъпили в Турция между вторите места след пътнотранспортното произшествие. Посочвайки, че домашните инциденти заплашват най-вече възрастните и децата, специалист по...

Hollanda yük taşımacılığını ‘Hyperloop’ ile yapmaya hazırlanıyor

Yusuf ÖzkanLahey, Hollanda23 Ocak 2021Kaynak, Getty ImagesFotoğraf altı yazısı, Hollanda'da Temmuz ayında öğrenciler tarafından yapılan bir Hyperloop deneyiHollanda, önümüzdeki yıllarda yük taşımacılığını, saatte...

Contemporary İstanbul’un sanal versiyonu sona erdi

İlk kez gerçekleştirilen ve 13’ü yurtdışından olmak üzere 37 galeri ve 13 inisiyatifin katıldığı Virtual Contemporary Istanbul’da, 8. kez düzenlenen Plugin’de 17 sanatçı...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com