-3.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 18, 2021
Ana Sayfa AJANSLAR Hamaney: Müzakereler sonuç vermedi, yaptırımları etkisiz hale getirmeye çalışacağız

Hamaney: Müzakereler sonuç vermedi, yaptırımları etkisiz hale getirmeye çalışacağız


İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptırımların kaldırılması için bir kez müzakere etmeyi denediklerini ancak sonuç alamadıklarını bu nedenle müzakere yerine yaptırımları etkisiz hale getirmeye çalışacaklarını söyledi.

Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani liderliğindeki Ekonomik Koordinasyon Yüksek Konseyi üyelerini konutunda kabul etti.

Toplantıda ABD’nin tek taraflı yaptırımlarından kaynaklı ekonomik sorunlara değinen Hamaney, Ruhani hükümetini üstü kapalı şekilde eleştirdi.

Hamaney, uzmanların ülkedeki ekonomik sorunlar için ortak çözümler ürettiğini belirterek, “Bu yüzden sorun, çözüm olmaması ya da çözümü bulamamak değildir. Gayret, cesaret ve ciddi çaba ihtiyacıdır.” dedi.

ABD’nin uzun yıllardır İran’a yaptırımlar uyguladığına ve son üç yıldır bu yaptırımları şiddetlendirdiğine dikkati çeken Hamaney, Avrupa ülkelerinin de “bu suçlara” ortak olduğunu ifade etti.

Hamaney, İran’ın yaptırımlardan kurtulmak için yaptırımları etkisiz hale getirmek ya da yaptırımların kaldırılması gibi iki yola sahip olduğunu belirtti.

İran ile küresel güçler arasında 2015’te imzalanan ancak 2018’de ABD’nin tek taraflı çekildiği nükleer anlaşmaya işaret eden Hamaney, “Elbette yaptırımların kaldırılmasını bir kez denedik ve birkaç yıl müzakere ettik ancak bir sonuca varamadık.” diye konuştu.

Bu nedenle yaptırımları etkisiz hale getirecek ya da aşacak adımların atılması gerektiğini vurgulayan Hamaney, “Bu yol başlangıçta zor olsa da sonucu iyi olur. Göğsümüzü sorunlara karşı siper ederek, çaba ve yeni yöntemlerle yaptırımları aşabilirsek karşı taraf yaptırımlarını etkisiz görür ve zamanla bu yaptırımları kaldırır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerine tepki

E3 olarak adlandırılan nükleer anlaşmanın tarafları İngiltere, Fransa ve Almanya’nın İran’ın balistik füze programı ve bölgesel nüfuzunun sınırlandırılması için müzakere çağrısında bulunmasına da tepki gösteren Hamaney, şöyle konuştu:

“Onlar bölgesel meselelere en yanlış şekilde müdahil olurken bize ‘Bölgeye müdahale etmeyin’ diyorlar. İngiltere ve Fransa yıkıcı nükleer füzelere sahip ve Almanya da bu yolda ilerliyorken bize, ‘Füzeye sahip olmayın’ diyorlar. Bu sizi ilgilendirmez. Siz öncelikle kendinizi düzeltin sonra görüş belirtirsiniz.”

Ülkedeki bazı kesimlerin sorunların çözümünü ülke dışında aradığını ve bunun doğru olmadığını söyleyen Hamaney, “Yabancılara güvenilemez ve onların açılımına umut bağlanamaz.” dedi.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Bankaların kredi faiz oranları ne kadar oldu?

Kredi faiz oranları 2021 ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Merkez Bankası faiz kararını açıklamasının...

Ahlat’taki köşk için 125 milyon lira yetmedi, 99 milyon lira daha harcanacak

25 Ağustos 2020 tarihinde açılan Bitlis’in Ahlat ilçesindeki cumhurbaşkanlığı köşkü için 99 milyon lira daha harcanacak. Van Gölü kıyısındaki köşk için bugüne kadar 125...

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Zayıf perakende satışlar verisi nedeniyle satıcılı seyir izledi Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu?  Geçtiğimiz Cuma günü ABD piyasaları, Biden’ın 1,9...

Şans Topu sonuçları 17 Ocak 2021! Milli Piyango Şans Topu çekilişi sorgulama ekranı

Şans Topu 17 Ocak 2021 çekiliş sonuçları dün akşam açıklandı. Milli Piyango İdaresi (MPİ) tarafından gerçekleştirilen Şans Topu Şans Topu'nda 1'den 34'e kadar...

Sağlık Bakanlığı aşı takip: Bugün kaç kişi aşılandı? Anlık aşı olan sayısı 18 Ocak 2021

Aşı uygulamasının başlamasından bu yana aşı olanların sayısı için canlı görüntüleme ekranı Sağlık Bakanlığı tarafından...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com