12.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021
Ana Sayfa AJANSLAR Alman Savunma Bakanı: Türk gemisine yapılan aramada asker doğru davrandı, emri biz...

Alman Savunma Bakanı: Türk gemisine yapılan aramada asker doğru davrandı, emri biz verdik


Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin hukuk dışı olarak nitelediği Akdeniz’de Türk gemisine yapılan aramaya ilişkin Ankara’nın protestolarını “haksız” olarak nitelendirdi.

Alman Savunma Bakanı, “Askerler doğru davrandı. Avrupa misyonu Irini’nin verdiği yetkilere kesinlikle uygun davrandılar. Askerlere yöneltilen suçlamalar haksız” ifadelerini kullandı.

Türk askerleri ile birlikte NATO misyonlarında Alman askerlerinin ortak görevler aldığını belirten bakan, Türk askerlerinin “kesinlikle güvenilir ortaklar” olduğunun altını çizdi.

“Türk askerleri iç politikalarına göre hareket ediyor”

Bununla birlikte kendilerine (Türk askerlerinin) “çok büyük zorluklar” çıkardığının da altını çizen Alman Savunma Bakanı, “İç politikalarına göre hareket ediyorlar. Uyguladıkları ajanda Avrupa ile uzlaşmalarını zorlaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Pazar günü Türkiye’den Libya’nın Mistrata limanına doğru yolan alan Roselina-A isimli Türk bandıralı kargo gemisi, Bingazi’nin 200 kilometre açıklarında Alman fırkateyni Hamburg tarafından durdurulmuştu.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu hamlenin “tamamen uluslararası hukuka aykırı” olduğunu söyleyerek, Ankara’nın Türk ticari gemilerini korumak için önlemler üzerinde çalıştığını belirtti.

Ayrıca Ankara’daki Avrupa Birliği (AB) ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağırılarak, Irini Operasyonu’nun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edilmişti.

Alman Savunma Bakanlığı dün fırkateynin yük gemisinde yaptığı aramaya ilişkin bilgi vermiş 16 bin tonluk konteyner gemisinde şüpheli bir şey bulunmadığını açıklamıştı.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Doğu Akdeniz ve Libya konusundaki gerginliklerin hemen ardından yaşanan bu olay, ilişkilerin bir dönüm noktasına ulaştığının ve Türkiye’ye yaptırımların önümüzdeki ay gerçekleşecek Avrupa Birliği zirvesinin ardından uygulanabileceğinin bir işareti olarak görülüyor.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Yakında muz sıkıntısı yaşanabilir haberi

Dünya genelinde 15 milyar dolarlık ticaret hacmi ile en fazla talep geren meyvelerin başında gelen muz için tehlike çanları çalıyor. Yeniden ortaya çıkan...

Russia Navalny protests: Kremlin hits out at West as it downplays rallies

Alexei Navalny: 'More than 3,000 detained' in protests across Russia Haber Kaynağı

Altun’dan Batı’ya PKK çağrısı

Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Altun’dan Batı’ya PKK çağrısı: “Batı, HDP/PKK yalanlarını yaymayı bırakmalı ve gerçeği söylemeli” Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, HDP Esenyurt İlçe Başkanlığı...

Çin’de madende mahsur kalan işçilerden 11‘i kurtarıldı | DÜNYA | U24

Çin'in doğusundaki Şandong eyaletinde 10 Ocak'ta inşaat halindeki altın madeninde meydana gelen patlamanın ardından mahsur kalan 22 madenciden 11'inin kurtarıldığı bildirildi. Çin CCTV...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com