11 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021
Ana Sayfa SON DAKİKA AİHM′deki Ahmet Şık davasında hak ihlali kararı | AVRUPA | U24

AİHM′deki Ahmet Şık davasında hak ihlali kararı | AVRUPA | U24


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci ve Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık’ın 2017-2018 yılları arasındaki tutukluluğu ile ilgili yaptığı başvuruyu karara bağladı. Ahmet Şık’ın Cumhuriyet Gazetesi muhabirliği sırasında “terör” suçlamasıyla yaklaşık 1,5 yıl cezaevinde tutulmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğuna hükmeden AİHM, Türkiye’yi 16 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.  

Mahkeme, AİHS’nin 5. ve 10. maddeleri uyarınca Şık’ın tutukluğuyla özgürlüğünün ve aynı zamanda ifade özürlüğünün ihlal edildiğine, yapılan haberlerin gazetecilik faaliyetleri içinde olduğuna dikkat çekti. 

AİHM, Şık’ın AİHS’nin 18. maddesine istinaden yargılamanın siyasi olduğuna ilişkin iddiasında ise ihlal kararı vermedi. Şık da Twitter hesabından AİHM’nin bu konudaki tutumunu eleştirdi. Şık, AİHM’nin tutumuyla ilgili olarak “Koca bir ülkenin yurttaşlarına ‘hukuki güvenceniz olmadan birer rehine olarak yaşamaya devam edeceksiniz’ demektir. İç hukuktan üstün olan İHAM (AİHM) kararlarının ilk derece mahkemeleri tarafından dahi tanınmadığı bir ülkeye yaptırıma gitmemeleri bunun kanıtıdır” ifadelerini paylaştı. 

Şık, sözlerini “Özetle İHAM’ın (AİHM) itibarı, devlete çöreklenmiş bir mafyanın tetikçisi olan Türkiye yargısınınki kadardır” şeklinde sürdürdü. 

“AİHS’nin 18. maddesi uyarınca ihlal karar verilmedi”

AİHS’in 18. maddesinde AİHM’e taraf olan ülkelerin olağanüstü hal dönemlerindeki hak kısıtlamalarına ilişkin hükümler bulunuyor. Söz konusu maddede, “Anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar, öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz” ifadesi yer alıyor. 

UNESCO’nun 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülen Şık, Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan haberleri ve Twitter paylaşımlarıyla PKK örgütü, Gülen yapılanması ve DHKP-C örgütünü desteklediği suçlamasıyla tutuklanmıştı. 

Ahmet Şık’ın bireysel başvuruda bulunduğu Anayasa Mahkemesi ise 2 Mayıs 2019’da tutuklama kararıyla hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmadığına hükmetmişti. Şık, PKK lideri Cemil Bayık röportajı ve savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümüyle bağlantılı DHKP-C üyeleriyle yaptığı röportaj nedeniyle tutuklanmıştı.  

U24,epd/HS,TY

©Deutsche Welle TürkçeHaber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Kendisinden haber alınamayan kişi, evinde ölü bulundu

Olay, saat 19.00 sıralarında Ülkü Mahallesi 831 Sokak üzerinde bulunan tek katlı evde meydana geldi. Kendisinden 4 gündür haber alamayan Halit...

Elazığ depreminden yürek yakan görüntüler! Elazığ depremi fotoğrafları foto galerisi 1. resim

Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8, şiddetindeki depremin ardından tam 1 yıl geçti. Yaşanan büyük depremin ardından yaralar sarılsada acılar...

Sen Çal Kapımı 29. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Sen Çal Kapımı 28. son bölüm

Sen Çal Kapımı 28. son bölümde; Kınada olanlar Eda ve Serkan’ı yıldırmaz. Ama Semiha Hanım için bazı şeyleri değiştirir. Eda ve Serkan düğün...

Симптоми, признаци и диагностика на бъбречен рефлукс

Това е потокът от урина, съхраняван в пикочния мехур (пикочния мехур) назад към пикочните канали (уретерите) и бъбреците. Тази ситуация улеснява достъпа на...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com