8.4 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 23, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Biden'ın danışmanı Blinken'den Mısır'a insan hakları eleştirisi

Biden’ın danışmanı Blinken’den Mısır’a insan hakları eleştirisi


Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Mısır Kişisel Haklar İnisiyatifi (EIPR) direktörü ve iki yöneticisinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

ABD başkanlık seçimlerini kazanan Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’ın dış politika danışmanlığını yapan Blinken, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, EIPR Direktörü Jasir Abrürrezak ile örgütün iki yöneticisinin Mısır makamlarınca gözaltına alınmalarını eleştirdi.

Abrürrezak ve 2 yönetici hakkında, 3 Kasım’da bazı üst düzey yabancı diplomatlara Mısır’daki insan haklarının durumu konusunda bilgilendirmek üzere toplantı düzenledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığının Demokrasi İnsan Hakları ve Emek Bürosunun gözaltı kararını eleştiren mesajını yeniden paylaşarak, “Mısır’ın EIPR’nin 3 çalışanını gözaltına alması kaygı verici. Yabancı diplomatlarla buluşmak suç değildir. İnsan haklarını savunmak da…” ifadesini kullandı.

ABD’de Başkan Donald Trump liderliğindeki hükümet, Mısır’daki insan hakları ihlallerine yönelik kayıtsız kalmakla eleştiriliyordu.

Joe Biden, seçim kampanyasında insan haklarına daha fazla hassasiyet içeren bir dış politika uygulama vaadinde bulunmuştu.

Biden’a yakın isimlerden biri olan Blinken’ın yeni yönetimde Dışişleri Bakanlığı veya Ulusal Güvenlik Danışmanlığı gibi dış politika açısından kritik bir göreve getirilebileceği öngörülüyor.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından binlerce siyasi muhalif ve insan hakları savunucusu tutuklanarak hapse atıldı.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Papa Francis’in yeni kitabı ‘Bırakın hayal edelim’: Göçmenler Hristiyanlık için bir tehdit değil

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, yayınlanan yeni kitabında göçün Hristiyanlık için bir tehdit oluşturmadığını söyledi.Göçmen ve mülteci haklarını güçlü bir şekilde savunması...

Sefirin Kızı 29. bölüm izle! Sefirin Kızı 30. bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Her pazartesi Star TV ekranlarında izleyiciyle buluşan Sefirin Kızı'nın 23 Kasım akşamı 29. bölümü yayınlandı....

Bob Dylan’ın kaleme aldığı mektup ve şarkı sözleri 495 bin dolara satıldı

T24 Dış Haberler Bob Dylan'a ait mektuplar, kullanılmamış şarkı sözleri ve kendi el yazısıyla 'Blowin' in the Wind' şarkısının sözleri açık artımada yaklaşık 500...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com