13.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Araştırmaya Göre Yaşlılar Gençlerle Benzer Şekilde Kilo Verebiliyor

Araştırmaya Göre Yaşlılar Gençlerle Benzer Şekilde Kilo VerebiliyorWarwick Üniversitesi ve Coventry Üniversite Hastaneleri ve Warwickshire NHS’den tarafından yapılan yeni araştırmada, 60 yaş üstü obezite hastalarının yalnızca yaşam stillerini değiştirerek, daha genç insanlarla aynı şekilde kilo verebileceğini gösterdi. Bu araştırmayla yaşın kilo vermeye bir engel teşkil etmediği ortaya kondu.

Araştırmacılar bu sayede yaşlı insanların kilo verme programlarındaki verimlerine dair toplumsal yanlış anlamaların ve mitlerin düzeleceğini umuyor.   

Clinical Endocrinology dergisinde yayınlanan raporda hastane tabanlı obezite servislerinden alınan kayıtlar kullanıldı.

UHCW Warwickshire Diyabet, Endokronoloji ve Metabolizma Çalışmaları Enstitüsü’nün(WISDEM) yürüttüğü araştırmada 2005 ila 2016 yılları arasında obezite servisine başvuranlardan rastgele 242 hasta seçildi. Bu hastalar 60 yaş altı ve 60 ila 78 yaş arasını içeren iki gruba ayrıldı.

Tüm hastaların obezite servisinde tedavi olduğu süre öncesinde ve sonrasında kiloları ölçülerek hesaplandı. Sonrasında iki grup arasında kıyaslama yapıldığında, bu gruplar arasında istatistiksel olarak pek bir fark görülmedi. 60 yaş ve üstü kişilerde vücut ağırlığına oranlar ortalama % 7.3 kilo kaybı gözlenirken, 60 yaş altı kişilerde % 6.9 kilo kaybı gözlendi. İki grupta obezite servisinde birbirine yakın vakit geçirdi, 60 yaş üstü kişilerde ortalama 33.6 ay geçirirken, 60 yaştan genç kişiler ortalama 41.5 ay geçirdi.

Obezite Bir Çok Hastalığı da Beraberinde Getiriyor

Hastane tabanlı programda her hastanın beslenme değişimlerine odaklanarak hayat tarzında değişiklikler uygulandı. Ayrıca psikolojik destek ve fiziksel aktivite teşvik edildi. Obezite servisine başvuran hastaların büyük kısmının vücut kitle indeksi, BMI 40Kgm-2’den fazlaydı, yani hastalık derecesinde obez idi.  

Kilo vermeyle birlikte, diyabet, psikiyatrik durumlar, depresyon ve anksiyete, osteoartrit ve diğer mekanik problemler dahil olmak üzere, obeziteye bağlı 50’den fazla ek hastalığın azaldığı biliniyor. Ayrıca obezite artan ölüm ve zayıf sağlık belirtileriyle ilişkilendiriliyor.

Warwick Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden baş yazar Dr Thomas Barber araştırma hakkında: “Kilo vermek her yaş için önemlidir fakat yaşlandıkça kiloya bağlı hastalıkların gelişmesi daha olasıdır. Yaşlanmanın etkilerinden biri olarak, belki yaşlandıkça kilo vermek kucaklamamız gereken bir şeye dönüşebilir,” diyor.

Araştırmacılar obezite problemi yaşayan yaşlı insanların da kilo verme programlarına yönlendirmesini ve yaşa ilişkin ön yargıların yıkılması gerektiğini savunuyor.

Araştırma Referansı:

Eimear Leyden, Petra Hanson, Louise Halder, Lucy Rout, Ishbel Cherry, Emma Shuttlewood, Donna Poole, Mark Loveder, Jenny Abraham, Ioannis Kyrou, Harpal S. Randeva, FT Lam, Vinod Menon, Thomas M. Barber. Older age does not influence the success of weight loss through the implementation of lifestyle modification. Clinical Endocrinology, 2020; DOI: 10.1111/cen.14354

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Türkiye’nin aşı haritası erişime açıldı

Türkiye’de aşılama süreci sağlık çalışanlarının ardından 65 yaş üstü vatandaşlarla devam ederken aşılama hakkında son bilgilerin yer aldığı ‘COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ vatandaşların...

Londra’da ilk kar yağdı

İngiltere’nin başkenti Londra’ya yılın ilk karının yağması ile beyaza büründü. Vatandaşlar, başkentte bulunan Hyde Park’a akın etti. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışının etkisiyle...

Çin’de sipariş edilen CoronaVac aşısının 6.5 milyon dozluk ikinci partisi Türkiye’de

Çin"den sipariş edilen Covid-19 aşılarının ikinci partisinin bulunduğu THY'nin Pekin-İstanbul seferini yapan uçak, İstanbul Havalimanı'na vardı.CoronaVac adlı Covid-19 aşılarını taşıyan Türk Hava Yolları'na...

Komik Kazalar [Çok Komik] — Sarhoş Komik Videolar — Dans Edemeyenler Video Derlemesi

Komik Kazalar -- Komik Videolar -- Dans Edemeyenler Video Derlemesi Komik kızlar ve Sarhoş insanlar & Epic videolar fail ve win videoları 2015....
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com