10.3 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 25, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Macron hükümetinin polisleri koruyan yasa tasarısına Paris'te dev protesto

Macron hükümetinin polisleri koruyan yasa tasarısına Paris’te dev protesto


Fransa’nın başkenti Paris’te “polis memurlarına ait görüntülerin paylaşımını suç sayan” ve ulusal meclisten geçen tartışmalı “güvenlik yasası” binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

Söz konusu güvenlik yasasının özellikle 24. maddesi, “polis şiddetini artırma ve basın özgürlüğünü kısıtlama” gibi nedenlere yol açacağı gerekçesiyle uzun süredir eleştiriliyordu.

Eyfel Kulesi’nin önündeki Trocadero Meydanı’nda toplanan göstericiler, ellerinde “özgürlük”, “polis devletine hayır”, “birini suçlamak için video kaydına ihtiyacımız yok” yazılı dövizlerle taşıyarak, hükümet aleyhine sloganlar attı, bazı sivil toplum örgütü liderlerinin ellerinde megafonlarla bildiri okuduğu görüldü.

Covid-19 yasağına rağmen protestolara yaklaşık 5000 kişi katılırken, herhangi bir şiddet olayı yaşanmadı. Bölgede az sayıda polisin de görev aldığı görüldü.

Söz konudu güvenlik yasası ulusal meclisin kabulü sonrası senatodan onay alırsa, Fransa’da polislerin yüzlerini flulaştırmadan sosyal medyada video ve fotoğraf paylaşmak suç kapsamına girecek. Bu suçu işleyenler en az 1 bir yıl hapis ya da 45 bin euro para cezasına çarptırılabilecek.

Söz konusu cezaların siviller harici gazeteciler için de geçerli olması, en çok tartışılan konuların başında geliyor. Ayrıca birçok sivil toplum örgütü yasanın polis şiddetini artırabileceğini, yasa kapsamının net bir şekilde belirtilmemesi sebebiyle de bazı hukuksuzluklar yaşanabileceğini ifade ediyor.

Emmanuel Macron hükümetinin ilk olarak kasım ayında öne sürdüğü yasa başkent Paris harici Lyon, Bordeaux ve Marsilya gibi diğer büyük şehirlerde de protesto gösterilerine neden olmuştu.

Uluslararası Af Örgütü’nün Fransa şubesi yaptığı açıklamada söz konusu yasa tasarısının kanunlaşması halinde ülkede özel hayata saygı, doğru bilgiye ulaşma ve basın özgürlüğünü ihlal etme gibi birçok unsurun zarar göreceğini belirtti.

Senato onaylarsa yasa meclise geri dönecek

Mecliste 17 Kasım’dan bu yana görüşülen tasarı, 24 milletvekilinin ret ve 146 milletvekilinin kabul oyuyla parlamentodan onay almıştı.

Tasarı aynı zamanda güvenlik güçlerine görev sırasında kameralar kullanarak insanları izleme, gösterilerde “drone” kameralar kullanma yetkisi de veriyor.

Ulusal Mecliste kabul edilen tartışmalı 24. madde, Senatodan da geçerse son bir kez daha parlamentonun onayına sunulacak.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Eski AKP milletvekili Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı | TÜRKİYE | U24

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu hakkında, "silahlı terör örgütünün propagandasını" yapmak suçlamasından soruşturma başlattı. Soruşturmayı yürüten...

Atina: Türkiye AB′yi bu sefer kandıramayacak | AVRUPA | U24

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'ye ait sondaj gemisi Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin Türkiye'nin AB ile yakınlaşma konusunda ciddi olmadığını bir kez...

Mersin’de boş arsada patlama – Son Dakika Flaş Haberler

Hal Mahallesi 6055 Sokak'taki boş arsada patlama sesi duyulması üzerine bölgeye polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlamada, çevredeki...

Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti | TÜRKİYE | U24

TBMM'nin eski başkanı ve eski başbakan yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı...

Bahçeli görünümlü Çakıcı’nın mesajı gelince 40 yıllık yol arkadaşını iki dakikada sattı

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin genel merkezinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Pandemi gündemine ilişkin konuşan Baş, getirilen kısıtlamalar ile iktidarın durumun vahametini...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com