13.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Kısa Yoğun Egzersiz Metabolik Sağlık Üzerinde Vurucu Etki Yaratıyor

Kısa Yoğun Egzersiz Metabolik Sağlık Üzerinde Vurucu Etki YaratıyorBilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, kısa süreli yoğun egzersiz patlamalarının vücut fonksiyonlarını sağlayan metabolit sirkülasyonları üzerinde çarpıcı etkileri olduğu gösterildi.

Düzenli egzersizin, vücudun kansere saldırma kabiliyetinden, öğrenmeyi iyileştirmeye, Alzheimer ve bunamaya karşı korumaya kadar bir çok faydası olduğu biliniyor. Massachusetts General Hastanesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü çalışmada, metabolik fonksiyonun nasıl etkilendiği ve sağlık üzerinde vurucu etkileri araştırıldı.

“Egzersizin kardiyak,vasküler ve enflamatuvar sistemler üzerindeki etkiler hakkında daha fazla bilgimiz olsa da, araştırmamız egzersizin  spesifik metabolik yolları egzersiz yanıtı değişkenlerine ve uzun vadeli sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirerek, egzersizin metabolik etkisine kapsamlı bir bakış sağlıyor. Bizi en çok etkileyen kısa süreli egzersizin metabolit seviyelerini düzenleyerek; insülin direnci, oksitatif stres, vasküler reaktivite ,enflamasyon ve uzun ömür gibi anahtar vücut fonksiyonlarına olan etkisidir, “ diyor kıdemli yazar Gregory Lewis.

12 Dakika Sıkı Spor Yetiyor

Lewis ve ekibi bu sonuca varmak için 411 orta yaşlı erkek ve kadını inceledi. Araştırmada 12 dakikalık yoğun egzersiz öncesi ve sonrasında dolaşımdaki 588 metabolit seviyesine bakıldı. Dolaşım metabolitlerinin % 80’inin etkilendiğinde ve sağlığa yararlı değişimler oluştuğu keşfedildi.

Bu metabolitlerden biri olan glutamatın diyabet, kalp hastalıkları ve kısa ömürle ilişkili olduğu düşünülüyor ve % 29 düşüş gözlendi. Diğer bir metabolit DMGV metabolitinde ise % 18 düşüş gözlendi. Bu metabolitin de diyabet ve karaciğer hastalıklarıyla ilişkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca bilim insanları, bu metabolik tepkilerin cinsiyet ve vücut kitle endeksinden etkilendiği belirtiyor.

Bununla beraber, 1948lere kadar giden kalp araştırmalarıyla sübjelerin 3 neslini kapsayan veri alınabiliyor. Yani ekip, geriye dönük uzun dönemli metabolik sağlığı inceleyebiliyor. Hatta gelecekteki sağlık durumunu ve ne kadar süre yaşanabileceğini tahmin edebiliyor.

“Artık egzersizin vücudu nasıl etkilediğine dair moleküler temelleri daha iyi anlamaya başlıyoruz ve bu bilgiyi kullanarak egzersiz tepkisi desenlerinin etrafındaki metabolik mimariyi anlayabileceğiz. Bu yaklaşım, yüksek tansiyonlu veya diğer birçok metabolik risk faktörüne sahip kişileri hedefleme ve onları yaşamlarını daha erken dönemlerde daha sağlıklı bir çizgiye sokma potansiyeli doğuyor,” diyor yardımcı ilk yazar Ravi Shah.

Tabi bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız gerekiyor, yoksa nadiren yapmanız fayda sağlamayacaktır.

Araştırma Circulation dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Massachusetts General Hospital

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Deniz Akkaya’nın pozları sosyal medyayı salladı

İÇ ÇAMAŞIRLI POZLARI BEĞENİLDİ43 yaşındaki modelin iddialı yatak pozları yine sosyal...

Mesut idmanda!

Fenerbahçe'nin yeni transferi Mesut Özil, sarı-lacivertlilerle ilk idmanına çıktı Haber Kaynağı

Vergide erteleme

Bazı vergi ödemelerinin ertelenmesi hususundaki düzenleme bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Pandemi süresince işyerleri kapalı kalan...

İçişleri Bakanlığı 1772 sözleşmeli personel alıyor! Başvuru şartları neler? Hangi branşlarda olacak?

Bu istihdamlarla İçişleri Bakanlığına son 4 yılın en yüksek sözleşmeli personel alımı yapılmış olacak. İçişleri Bakanlığı Bakanlığı'na yapılacak personel alımı için başvuruları bugün...

Türkiye’nin aşı haritası erişime açıldı

Türkiye’de aşılama süreci sağlık çalışanlarının ardından 65 yaş üstü vatandaşlarla devam ederken aşılama hakkında son bilgilerin yer aldığı ‘COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ vatandaşların...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com