10.3 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 25, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Kendi Kendine Havadan Su Toplayarak, Ekinleri Sulayan Toprak Geliştirildi

Kendi Kendine Havadan Su Toplayarak, Ekinleri Sulayan Toprak GeliştirildiTeksas Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni bir toprak türü, havadaki su buharını toplayarak, bitkilere dağıtabiliyor. Bu sayede kurak geçen zamanlarda sulama yapmadan tarım yapmak mümkün olabilecek.

ACS Materials Letters’de yayınlanan araştırmada, süper nem emici jeller (hidrojel) kullanarak, havadaki suyu yakalayabilen ve bitkilere su sağlayabilen yeni nesil bir toprak tanımlanıyor.  Bu toprak belli bir sıcaklığa kadar ısındığında, topladığı suyu salarak bitkilere verebiliyor. Toprak suyu dağıttıktan sonra, bir kısım su buharlaşarak havaya geri dönüyor ve  nemi tekrar arttırıyor, su eldesi döngüsü böyle sürüp gidiyor.

“Sulama ve güç sistemleri kurmanın zor olduğu alanlarda bağımsız tarımın sağlanması, kaynakların giderek azaldığı karmaşık su tedarik zincirinden mahsul çiftçiliğini kurtarmak için oldukça hayatidir,” diyor Walker Makine Mühendisliği Departmanı’ndan Malzeme Bilimci Doç.Dr. Guihua Yu.

1 Gramı 4 Grama Kadar Su Toplayabiliyor

Bu toprağın her bir 1 gramı, 3 ila 4 gram kadar suyu toplayabilir. Mahsule bağlı olarak 0,1 ila 1 kg toprak 1 m2 tarlayı sulamak için yeterli olacaktır.

Topraktaki jeller geceleri nemli saatlerde havadaki nemi topluyor. Güneşin ısıttığı gündüz saatlerinde su içeren jeller sularını salıyorlar.

Araştırma ekibi UT Cockrell Mühendislik Okulu’nun çatısında bazı deneyler yaptı. Yapılan deneylerde hidrojel toprağın, kuru bölgelerde bulunan kumlu toprağa göre suyu çok daha iyi tutabildiği gözlendi.

4 haftalık deney süresince toprağın, başlangıçtan itibaren hapsettiği suyun % 40’ını halen hapsedebildiğini keşfetti. Buna karşın, kumlu toprak sadece bir hafta sonra suyun ancak % 20’sini tutabiliyordu.

Diğer bir deneyde ekip iki toprağa da turp ekti. Hidrojel topraktaki turplar sulama olmadan 14 gün boyunca yaşarken, kumlu topraktaki turplar ilk 4 günde birkaç kez sulansa da, başlangıç sulamasından sonra 2 günden fazla yaşamadı.

Araştırmacılar bu sistemin başka uygulamaları da olabileceğini düşünüyor. Belki güneş paneli ya da veri merkezi soğutmada kullanılabilir. Ayrıca içme suyu eldesi için evlerde ya da askeri alanda kullanılabilir.

Araştırma Referansı:

Xingyi Zhou, Panpan Zhang, Fei Zhao, Guihua Yu. Super Moisture Absorbent Gels for Sustainable Agriculture via Atmospheric Water Irrigation. ACS Materials Letters, 2020; 2 (11): 1419 DOI: 10.1021/acsmaterialslett.0c00439https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201102162653.htm

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Eski AKP milletvekili Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı | TÜRKİYE | U24

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu hakkında, "silahlı terör örgütünün propagandasını" yapmak suçlamasından soruşturma başlattı. Soruşturmayı yürüten...

Atina: Türkiye AB′yi bu sefer kandıramayacak | AVRUPA | U24

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'ye ait sondaj gemisi Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin Türkiye'nin AB ile yakınlaşma konusunda ciddi olmadığını bir kez...

Mersin’de boş arsada patlama – Son Dakika Flaş Haberler

Hal Mahallesi 6055 Sokak'taki boş arsada patlama sesi duyulması üzerine bölgeye polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlamada, çevredeki...

Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti | TÜRKİYE | U24

TBMM'nin eski başkanı ve eski başbakan yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı...

Bahçeli görünümlü Çakıcı’nın mesajı gelince 40 yıllık yol arkadaşını iki dakikada sattı

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin genel merkezinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Pandemi gündemine ilişkin konuşan Baş, getirilen kısıtlamalar ile iktidarın durumun vahametini...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com