15.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 18, 2021
- Reklam -
Ana SayfaBİLİM-TEKNİKSamsung Akıllı Telefonlara Takılabilecek Kadar İnce Holografik Ekran Geliştirdi

Samsung Akıllı Telefonlara Takılabilecek Kadar İnce Holografik Ekran GeliştirdiSamsung tarafından geliştirilen yeni holografik ekran, 3D videolarda yüksek çözünürlük sağlayarak geniş açılardan hologram görmeye imkan veriyor. Ayrıca yeni teknoloji, akıllı telefonlara eklenebilecek kadar ince olabilecek.

“Holografik ekranımız en gerçekçi görsel sunumu sağlayacak. İnce holografik ekranlarda ilk çalışan sistemi sergiliyoruz,” diyor Samsgun Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü’nden Hong-Seok Lee.

Holografik ekranlar özel gözlükler veya ekipman olmadan, ışık ışınlarını manipüle ederek, boşlukta sanal bir 3 boyut imajı yaratıyor.

Mevcut hologram teknolojisinde yüksek çözünürlüklü görüntüler ancak ekranın karşısından bakınca görülebiliyor. Yani, görüş açısı çok sınırlı.

İşte Samsung’tan araştırmacılar arka ışığını, 30 kat daha fazla görüntüye yeniden yönlendirme yaparak görüş açısını arttırdılar. “Arka ışık yönlendirme ünitesi, hologramı orijinal bakış açısının dışında yer alan bir gözlemciye yönlendirebiliyor. Böylece göz yorgunluğu olmadan 3 boyutun keyfini çıkarabilirsiniz,” diyor Lee.

Çünkü doğal görmede, hologramda 3 boyut etkisinin oluşması için aynı noktadan iki göze, iki imaj gelmesi gerekiyor. Bundan dolayı insan gözünde daha az göz kası ve daha doğru derinlik algısı olur. 3D gözlükle film izlerken, gözler hafif farklı noktalara baktığından kaslarda gerginlik oluşur. İşte bu nedenle çok fazla 3D film izlediğimizde gözlerimiz çabuk yorulur ve baş ağrısı çekebiliriz.

“Holografik ekranların en büyük amacı, insanların gerçek ve sanal arasındaki farkı söyleyemeyecek kadar gerçekçi görüntüler oluşturabilmesini sağlamaktır,” diyor Lee.

Şimdilik ekran bileşenleri 1 cm kalınlığında olduğunda akıllı telefonlarda kullanmak için daha fazla araştırma gerekiyor, “fakat bu çok uzun sürmeyecek,” diyor Lee.

Araştırmacılar bu sayede akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayar monitörlerinde kullanıcı dostu holografik ekranlar üretilebileceğini düşünüyor.

Araştırma Nature Communications,  dergisinde DOI: 10.1038/s41467-020-19298-4 referansıyla yayınlandı.

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2259406-watch-samsungs-prototype-holographic-video-screen-in-action/#ixzz6e4tSRnEy

1 metre öteden alınan 3D videoda, kaplumbağa interaktif olarak kumanda edilebiliyor.

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: