10.3 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 25, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Samsung Akıllı Telefonlara Takılabilecek Kadar İnce Holografik Ekran Geliştirdi

Samsung Akıllı Telefonlara Takılabilecek Kadar İnce Holografik Ekran GeliştirdiSamsung tarafından geliştirilen yeni holografik ekran, 3D videolarda yüksek çözünürlük sağlayarak geniş açılardan hologram görmeye imkan veriyor. Ayrıca yeni teknoloji, akıllı telefonlara eklenebilecek kadar ince olabilecek.

“Holografik ekranımız en gerçekçi görsel sunumu sağlayacak. İnce holografik ekranlarda ilk çalışan sistemi sergiliyoruz,” diyor Samsgun Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü’nden Hong-Seok Lee.

Holografik ekranlar özel gözlükler veya ekipman olmadan, ışık ışınlarını manipüle ederek, boşlukta sanal bir 3 boyut imajı yaratıyor.

Mevcut hologram teknolojisinde yüksek çözünürlüklü görüntüler ancak ekranın karşısından bakınca görülebiliyor. Yani, görüş açısı çok sınırlı.

İşte Samsung’tan araştırmacılar arka ışığını, 30 kat daha fazla görüntüye yeniden yönlendirme yaparak görüş açısını arttırdılar. “Arka ışık yönlendirme ünitesi, hologramı orijinal bakış açısının dışında yer alan bir gözlemciye yönlendirebiliyor. Böylece göz yorgunluğu olmadan 3 boyutun keyfini çıkarabilirsiniz,” diyor Lee.

Çünkü doğal görmede, hologramda 3 boyut etkisinin oluşması için aynı noktadan iki göze, iki imaj gelmesi gerekiyor. Bundan dolayı insan gözünde daha az göz kası ve daha doğru derinlik algısı olur. 3D gözlükle film izlerken, gözler hafif farklı noktalara baktığından kaslarda gerginlik oluşur. İşte bu nedenle çok fazla 3D film izlediğimizde gözlerimiz çabuk yorulur ve baş ağrısı çekebiliriz.

“Holografik ekranların en büyük amacı, insanların gerçek ve sanal arasındaki farkı söyleyemeyecek kadar gerçekçi görüntüler oluşturabilmesini sağlamaktır,” diyor Lee.

Şimdilik ekran bileşenleri 1 cm kalınlığında olduğunda akıllı telefonlarda kullanmak için daha fazla araştırma gerekiyor, “fakat bu çok uzun sürmeyecek,” diyor Lee.

Araştırmacılar bu sayede akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayar monitörlerinde kullanıcı dostu holografik ekranlar üretilebileceğini düşünüyor.

Araştırma Nature Communications,  dergisinde DOI: 10.1038/s41467-020-19298-4 referansıyla yayınlandı.

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2259406-watch-samsungs-prototype-holographic-video-screen-in-action/#ixzz6e4tSRnEy

1 metre öteden alınan 3D videoda, kaplumbağa interaktif olarak kumanda edilebiliyor.

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Atina: Türkiye AB′yi bu sefer kandıramayacak | AVRUPA | U24

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'ye ait sondaj gemisi Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin Türkiye'nin AB ile yakınlaşma konusunda ciddi olmadığını bir kez...

Mersin’de boş arsada patlama – Son Dakika Flaş Haberler

Hal Mahallesi 6055 Sokak'taki boş arsada patlama sesi duyulması üzerine bölgeye polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlamada, çevredeki...

Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti | TÜRKİYE | U24

TBMM'nin eski başkanı ve eski başbakan yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı...

Bahçeli görünümlü Çakıcı’nın mesajı gelince 40 yıllık yol arkadaşını iki dakikada sattı

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin genel merkezinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Pandemi gündemine ilişkin konuşan Baş, getirilen kısıtlamalar ile iktidarın durumun vahametini...

99 metal işçisi gözaltında | TÜRKİYE | U24

Kocaeli’nin Gebze ilçesinden sendikal haklarının tanınması için Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri polis tarafından engellendi. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler slogan atarak polisin...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com