10.7 C
İstanbul
Salı, Kasım 24, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Mısır'da Sakkara Bölgesinde Yüzün Üstünde Mumya ve Heykel Keşfedildi

Mısır’da Sakkara Bölgesinde Yüzün Üstünde Mumya ve Heykel Keşfedildi


Mısır’da Kahire’nin güneyindeki efsanevi kent firavun nekropolü Sakkara’da 100’ün üstünde mumya bulundu. Ayrıca 40 yaldızlı heykel keşfedildi.2500 yıldan daha eski olan ve gömülen renkli, mühürlü lahitler, heykeller Sakkara’nın ünlü Zoser’in Basamaklı Piramiti’nin önünde sergilendi.

Arkeologlar iyi korunmuş ve sarılmış bir mumya tabutunu açarak sergiledi. Ayrıca antik mumya tabutlarının içini röntgenle görüntüleyerek, içindeki vücudun nasıl iyi korunduğunu inceledi.

Turizm ve Eski Eserler Bakanı Khaled el-Anany yaptığı haber konferansında, keşfedilen nesnelerin M.Ö 320 – MS.30 yıllarında Mısır’ı yöneten Ptolemaios Hanedanlığı ve geç dönemde M.Ö. 664-332 yıllarına ait olduğu söyleniyor.

Bakan Khaled el-Anany bulunan eserlerin Giza Piramiti’nin yanında bulunan Büyük Mısır Müzesi dahil olmak üzer üç Kahire müzesine taşınabileceğini söyledi. Ayrıca bu yılın sonlarında Sakkara nekropolünde diğer bir keşfi daha duyuracaklarını belirtti.

Bu keşif Mısır’daki ünlü nekropolde yapılan keşif dizilerinden biridir. Eylül’den beri, Sakkara’da en azından 140 mühürlü lahit(sarkofaj) ortaya çıkarıldı. Bu lahitlerin büyük kısmında mumya var.

Mısırlı arkeologlar tabutlarla dolu, iyi yaldızlanmış, boyanmış ve dekore edilmiş diğer bir yer daha buldular, diyor Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Waziri.

Sakkara bölgesi, Mısır’ın ünlü Giza Piramitlerinin yanı sıra Abu Sir, Dahshur ve Abu Ruwaysh’teki daha küçük piramitleri içeren eski başkenti Memfis’teki nekropolün bir parçasıdır . Memfis’in kalıntıları, 1970’lerde UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edildi.

Mısır 2011’deki Arap Baharı sonrasında , turizmde büyük kayıplar yaşadığı için sürekli yeni arkeolojik keşifleri duyurarak eski itibarını kazanmaya çalışıyor. Yine de 2020’deki koronavirüs salgınının Mısır turizmini derinden vurduğu söyleniyor.

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

AİHM′deki Ahmet Şık davasında hak ihlali kararı | AVRUPA | U24

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci ve Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık'ın 2017-2018 yılları arasındaki tutukluluğu ile ilgili yaptığı başvuruyu karara bağladı. Ahmet Şık'ın...

Bir zamanlar hizmetkârı olacağını söylediğiniz halkımıza efendi olmaya kalkıyorsunuz

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bir zamanlar hizmetkârı olacağını söylediğiniz halkımıza efendi olmaya kalkışıyorsunuz. Bugün sokaktaki hayatla, insanların şikayetiyle, ekonominin...

26 Kasım 2020 A101 aktüel ürünler kataloğu! A101 aktüel ürünler kataloğunda hangi ürünler var?

www.haberturk.cominternet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.Copyright ©...

AB′den Türkiye′ye BMGK kararı uyarısı | AVRUPA | U24

Türkiye bandıralı yük gemisi Roseline-A'nın pazar günü AB misyonu İrini bünyesinde görev yapan Alman Hamburg firkateynindeki askerler tarafından "silah kaçakçılığı" şüphesiyle durdurulup aranması...

Analiz: Albayrak gitti, faizler arttı; döviz niye hâlâ yükseliyor? | TÜRKİYE | U24

Yeni ekonomi yönetimi ve "ekonomi ve hukukta yeni bir yol” mesajlarının etkisiyle coşan piyasalar; aşırı olumlu tepki verdiğini düşünmeye başladı. Son siyasi gelişmeler...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com