10.7 C
İstanbul
Salı, Kasım 24, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK Yeni Çevreci Malzemeler Ortam Işığından Elektrik Elde Edebilecek

Yeni Çevreci Malzemeler Ortam Işığından Elektrik Elde EdebilecekHer geçen gün akıllı telefonlar, akıllı hoparlörler, akıllı evler vb. derken enerji ihtiyacımız giderek büyüyor. Buna rağmen bataryalar halen çabuk bitiyor ve çevreye zararlı bileşenler içeriyor. İşte bilim insanları batarya problemine çözüm bulmak için, normal ev ışıklarından elektrik elde edebilecek yeni nesil bir güneş pili tasarladı.  

Normalde güneş panelleri, güneş ışığı geliştirildiğinden, iç ortam ışıklarından elektrik elde etmeye pek uygun değiller.

İşte Imperial College London, Çin Soochow Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni çevreci materyallerden ortam ışığından elektrik elde edebilecek yeni nesil güneş pilleri geliştirdiler. Araştırma raporu, Advanced Energy Materials dergisinde yayınlandı.

Imperial College Malzeme Bölümü’nden yardımcı yazar Dr. Robert Hoye: ” Ev ve binalardaki lambalardan gelen ışığı verimli bir şekilde absorblayarak, malzemeleri araştırıyor. Mevcut ticari teknolojilerle ışığı verimli bir şekilde elektriğe çevirebilecek malzemeler gerekli. Ayrıca yakın gelecekte mevcut iç ortam fotovoltaik teknolojierini teknolojilerini geliştirebilecek şekilde malzemelerle nasıl oynayabileceğimizi şimdiden belirledik,” diyor .

Araştırma ekibi perovskit malzemelerin geliştirilmesine engel olan bazı teknolojileri araştırdı. Perovskit güneş pilleri, mevcut silisyum tabanlı güneş pillerine oranla çok daha ucuz olsa da, perovskit paneller kurşun içeren zehirli maddeler içeriyor. İşte bu toksisite, araştırmacıları kurşuna kıyasla daha güvenli olan bizmut ve antimon kullanarak perosvkit malzemeleri geliştirmeye yönlendirdi.

Perovskit Güneş Pilleri Geliştirilecek

Perovskit tabanlı malzemeler daha çevreci olsa da güneş ışığını absorblamada çok da verimli değiller. Fakat ekip, bu malzemelerin iç ortam ışığını absorblamada çok daha başarılı olduğunu keşfetti. Araştırmacılar bu malzemelerin iç aydınlatmadan elde ettikleri gücün, elektronik devreleri çalıştırmak için yeterli olduğunu keşfetti.

Soochow Üniversitesi’nden yardımcı yazar Prof. Vincenzo Pecunia : “Keşfimiz çevreci ve kolay üretilebilir malzemelerle akıllı cihazlara sürdürülebilir güç sağlamada tümüyle yeni bir kulvar açacak”, diyor.  

“Malzemelerin çevreci doğasına ek olarak, bu malzemelerin pek yaygın olmayan plastik ve kumaş substratler üzerinde işlenme potansiyeli var. Bu nedenle perovskit malzemeler sayesinde yakın bir gelecekte bataryasız giyilebilir teknolojiler, sağlık takibi, akıllı evler ve hatta akıllı şehirler bile olabilir.”

Kaynak: https://techxplore.com/news/2020-11-green-materials-power-smart-devices.html

Araştırma Referansı:

 Yueheng Peng et al. Lead‐Free Perovskite‐Inspired Absorbers for Indoor Photovoltaics, Advanced Energy Materials (2020). DOI: 10.1002/aenm.202002761

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Ankara’da feci kaza! Otomobil bu hale geldi

Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı'ndan Ulus istikametine giden Y.B.E'nin kullandığı 06 BHT 226 plakalı otomobil, bariyerlere çarptı.  İhbar...

AİHM′deki Ahmet Şık davasında hak ihlali kararı | AVRUPA | U24

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci ve Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık'ın 2017-2018 yılları arasındaki tutukluluğu ile ilgili yaptığı başvuruyu karara bağladı. Ahmet Şık'ın...

Bir zamanlar hizmetkârı olacağını söylediğiniz halkımıza efendi olmaya kalkıyorsunuz

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Bir zamanlar hizmetkârı olacağını söylediğiniz halkımıza efendi olmaya kalkışıyorsunuz. Bugün sokaktaki hayatla, insanların şikayetiyle, ekonominin...

26 Kasım 2020 A101 aktüel ürünler kataloğu! A101 aktüel ürünler kataloğunda hangi ürünler var?

www.haberturk.cominternet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.Copyright ©...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com