8.4 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 23, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR Avrupa Parlamentosu'ndan 'vejetaryen ve vegan burger' teriminin kullanılmasına onay

Avrupa Parlamentosu’ndan ‘vejetaryen ve vegan burger’ teriminin kullanılmasına onay


Avrupa Parlamentosu (AP) firmaların genelde et ve hayvansal madde içeren ancak tamamen bitkisel bazlı olan gıda ürünlerinin “vejeteryan burger” tarzı isimlerle markalaştırmalarını yasaklamaya yönelik başvuruyu reddetti.

AP Komisyonu bunun yanında süt içermeyen ancak peynir ve yoğurt gibi isimler adı altında satılan gıda ürünlerinin bu tarz terimleri kullanmasına ise yasak getirdi.

Et lobileri tüketicilerin yanıttığı gerekçesiyle vejetaryen ya da vegan ürünlerin sosis, hamburger, biftek ya da yoğurt gibi isimler adı altında satılmasına karşı çıkmış ve bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılması için Avrupa Birliği makamlarına başvuruda bulunmuştu.

Karar sonrası açıklama yapan Humane Society International sivil toplum örgütü yetkilisi Joanna Swabe AP’nin korumacı bir yapıda olan et endüstrisine karşı verdiği cevaptan memnun olduklarını belirterek, “Bitkisel bazlı protein ve gıda ürünlerinin pazarlanmasına karşı çıkan bir kesim var. AP’nin kararından memnunuz ancak süt ürünleriyle alakalı verilen karar hayal kırıklığı yarattı.” diye konuştu.

Bazı çevreci gruplarsa özellikle ‘vejetaryen burger’ ve ‘etsiz sosis’ gibi terimlerin kullanılacak olmasını önemli bir zafer olarak kabul etti.

“Etiketlerde vegan ve vejetaryen yazması tüketicileri yanıtmaz”

Greenpeace AB Tarım Politikası Direktörü Marco Contiero, hayvansal ürün üreten çiftliklerin AB’den her sene milyarlarca euro destek almasının kabul edilemez olduğunu ifade ederken, Tüketici sendikası BEUC yöneticisi Camille Perrin, “Vejetaryen veya vegan olarak etiketlendiği sürece soya bifteği veya nohut bazlı sosis ifadeleri hiçbir şekilde tüketicilerin kafasını karıştırmaz.” diyerek AP’nin aldığı kararın doğru olduğunu belirtti.

Sonbirkaç yıllık dönemde hayvansal gıda üretiminin çevreye verdiği zarar ve hayvanlara üretim zincirinde eziyet edildiği gibi gerekçelerle dünya genelinde bitkisel bazlı vejeteryan ve vegan ürünlere olan talep yaklaşık 5-6 kat artmış durumda. Buna rağmen Avrupa Birliği ülkelerinde et ve süt ürünlerinin üretimiyle alakalı çiftçilere verilen destekler de giderek artıyor ve 2 milyar dolara yaklaşmış durumda.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Bob Dylan’ın kaleme aldığı mektup ve şarkı sözleri 495 bin dolara satıldı

T24 Dış Haberler Bob Dylan'a ait mektuplar, kullanılmamış şarkı sözleri ve kendi el yazısıyla 'Blowin' in the Wind' şarkısının sözleri açık artımada yaklaşık 500...

23 Kasım On Numara çekiliş sonuçları! ON Numara bilet sorgula! ON Numara sonuç ekranı

  ON Numara çekilişi 23 Kasım akşamı gerçekleşti. Çekiliş Milli Piyango TV YouTube adresinden canlı yayınlandı. İşte kazandıran rakamlar… 23 Kasım ON Numara Çekiliş...

Bakan Koca duyurdu: 10 şehir ile kritik corona virüsü toplantısı yapıldı

10 kentle ilgili corona virüsü salgını toplantısı yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Şanlıurfa, Ankara, Adana, Konya, Manisa, Kayseri, Sakarya,...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com