11.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa AJANSLAR İlaç firmaları Covid-19 aşısına yönelik hırsızlık tehdidi için hazırlık yapıyor

İlaç firmaları Covid-19 aşısına yönelik hırsızlık tehdidi için hazırlık yapıyor


Covid-19’a karşı yürütülen aşı çalışmaları ilerledikçe firmalar, hırsızlık tehlikesine yönelik de hazırlıklara başladı. Aşının üretimine geçilmesinden itibaren GPS takip sistemlerinden sahte teslimatlara, çok sayıda önlem alınacak.

Büyük ilaç şirketleri, muhtemel Covid-19 aşısının beraberinde çok sayıda lojistik tehlikeyi de getireceğinin farkında olduklarını belirtti.

Amerikan ilaç devi Pfizer, belirli bir sıcaklıkta taşınması gereken aşıların takibi için teslimatlarda sıcaklığı da ölçebilen GPS cihazları kullanacaklarını açıkladı. Bu sayede ilaçlar öngörülen rotadan çıktığı anda yetkililer uyarılacak.

Şirket aynı zamanda hırsızları hedeften saptırmak için sahte teslimatlar da düzenleyecek. Bu sayede hırsızlar, gerçek ilaçların hangi araçta olduğunu önceden bilemeyecek.

Aşıların saklandığı cam tüpleri üreten Corning şirketi ise sahte aşıların önüne geçmek için siyah ışık ile doğrulaması yapılabilen tüp geliştirecek.

Diğer yandan ABD’de ilk Covid-19 aşı teslimatlarını almayı bekleyen hastaneler, ilaçların saklanacağı yerlerde güvenliği artırmaya çalıştıklarını doğruladı.

Daha önceki salgınlarda da ilaçlara yönelik hırsızlık girişimleri yaşanmıştı. 2009 yılında ABD’de bir kişi 900 doz H1N1 aşısı çaldıktan sonra yakalanmıştı. Covid-19 salgının başlarındaysa Fransa’da bir hastaneden 2 bin maske çalınmıştı.Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

POMEM başvuruları ne zaman başlayacak? 27. dönem POMEM başvurusu hangi tarihte?

EGM bünyesinde görev almak isteyen polis adaylarının merakla beklediği POMEM başvuruları ile ilgili geri sayım...

Akıncı Üssü davasında karar: Çok sayıda kişiye ağırlaştırılmış hapis cezası

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanıldığı belirtilen Akıncı Üssü davasına ilişkin karar açıklandı. Dava kapsamında yargılanan çok sayıda kişi,...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com