13.4 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa KÜLTÜR SANAT Barış İçin Müzik'ten 15.yılında çevrimiçi senfonik masal; Şebnem Bozoklu'nun anlatımıyla ‘’Peter ve...

Barış İçin Müzik’ten 15.yılında çevrimiçi senfonik masal; Şebnem Bozoklu’nun anlatımıyla ‘’Peter ve Kurt’’Barış İçin Müzik Vakfı çocukları, klasik müzik dünyasının en ünlü eserlerinden biri olan, Sergei Prokofiev’in senfonik orkestra ve anlatıcı için bestelediği ‘’Peter ve Kurt’’ adlı senfonik masalını çevrimiçi olarak yorumladı.

Barış İçin Müzik öğrencilerinin enstrümanları ile icra ettiği ve ünlü oyuncu Şebnem Bozoklu’nun sesiyle hayat verdiği “Peter ve Kurt”, 1 Kasım Pazar günü saat 15.00’de Barış İçin Müzik Vakfı web sitesi ve YouTube kanalı üzerinden izlenebilir.

“Peter ve Kurt”, 1 Kasım’daki prömiyerinin ardından, 31 Aralık 2020 tarihine kadar aynı mecralardan ücretsiz olarak izlenmeye devam edecek.

Çekimleri, Selçuk Metin yönetmenliğinde CRR Konser Salonu’nda Temmuz ayında tamamlanan “Peter ve Kurt” senfonik masal konseri, aynı zamanda  Türkiye’de ilk kez bir çocuk orkestrası tarafından çevrimiçi olarak icra edilen bir konser olma özelliği de taşıyor.

Barış için Müzik orkestralarının katılımıyla 200’e yakın gençle birlikte, 23 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenmesi planlanan “Peter ve Kurt” senfonik masal konseri, pandemi nedeniyle iptal olmuştu. Barış İçin Müzik Vakfı çocukları, bu konseri vakfın 15. yıl kutlamaları için özel çevrimiçi bir gösteriye dönüştürdü.

Mayıs ayından itibaren evlerinden çalışmaya başlayan öğrenciler, iki ay boyunca çalışmalarını çevrimiçi olarak devam ettiler.

20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri Prokofiev’in çocuklar için yazdığı ve bugüne dek Sting, David Bowie, Sophia Loren, Sean Connery, Ben Kingsley, Patrick Stewart ve Sharon Stone gibi önemli sanatçılar tarafından seslendirilen “Peter ve Kurt” metninin Türkçe çevirisi öykü yazarı ve çevirmen Tomris Uyar’a, anlatım uyarlaması da tiyatro sanatçısı Genco Erkal’a ait.

 

  Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

Esra Balamir: Riskli gruptayım, aşı olabiliyorum

Akşam saatlerinde tek başına alışverişe çıkan Esra Balamir, uzun süre mağazaları dolaşıp alışveriş yaptı. Koronavirüsü atlatan sunucu, "Bildiğiniz gibi...

Edebiyatın önemli isimleri neleri, neden yazmadılar, edebiyat ve adalet arasındaki ilişki ne?

Adalet Atlası podcast serisinin yedinci bölümünde edebiyatın adalet ile ilişkisi yazar Sema Kaygusuz ve Osmanlı edebiyatı üzerine çalışan Mehmet Fatih Uslu ile ele...

Diego Maradona: Thousands bid farewell as Argentina grieves

*:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-top:1rem;}]]> *:not():not(style) ~ *:not():not(style){margin-left:0.5rem;}]]>image copyrightReutersimage captionArgentina has been plunged into mourning after the loss of their favourite sporting son *:not():not(style)...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com