13.4 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa KÜLTÜR SANAT 18 yıldır ziftten tablolar yapıyor

18 yıldır ziftten tablolar yapıyor


Mardinli ressam Nurettin Çakmak 18 yıldır ziftten tablolar yapıyor. Çakmak’ın Mardin’in tarihi dokusunu ve kültürünü yansıttığı tablolar görenleri hayran bırakıyor.

Mardin’de yaşayan ressam Nurettin Çakmak 18 yıldır çeşitli tekniklerle tablo yapıyor. Eserlerinde daha çok Mardin’in tarihi ile kültürünü yansıtan Çakmak, bir öğrencisinin kendisine getirdiği ziftten tablo yapmaya karar verdi. İlk önce bez üzerinde çalışan Çakmak, daha sonra çalışmalarını tuvale aktarmaya başladı.

(FOTO: İHA)

Çakmak, şunları söyledi:

* Bir öğrencim küçük bir kutuda bana zift getirdi ve ‘hocam bir de bunu dener misiniz?’ dedi. Ben de aldım ve 1-2 hafta bende kaldı. Sonra gözüm ona ilişti. İlk önce bezlerle çalıştım ve farklı malzemeler kullandım. Denemeler yaptım. Baktım ki iyi bir his ve iyi bir duygu veriyor ziftten çalışmalar yapmaya başladım. İyi ki de başladım gerçekten çok güzel çalışmalar ve çok güzel eserler ortaya çıkıyor.

* Sadece bununla yetinmedim. 5-10 yıl da öğrencilere bu teknikle kurs verdim. Yağlı boya yeni mezunlar ve daha fazla kazanmak isteyenler için daha pahalı ama ben Mardin’in tarihi dokusunu daha iyi nasıl verebilirim diye düşündüm. Tabii yağlı boyanın çalışırken verdiği haz daha fazla. Zift tekniği de belirli bir süreçten sonra çalışan sanatçıya daha fazla haz vermeye başlıyor.

(FOTO: İHA)

Zift tekniği ile portre çalışmalar da yaptığını ifade eden Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Zift tekniği ile yaptığım tablolardan biri Süryani Bahe amca. Bahe amca çok tanınan ve bilge bir kişiliğe sahip insan. Anlattıklarından hayat tecrübesinden çok etkilendim ve zift tekniği ile tablosunu yaptım. Annesi 7 yaşındayken ona ‘ben Suriye’ye gideceğim, beni bekle demiş’ ve maalesef annesi bir daha geri gelmemiş. Bahe amca neredeyse 70 yıl boyunca annesini manastırda beklemiş. (İHA)

Son güncelleme: 15:4321.10.2020Haber Kaynağı


BUNLARI DA OKUYUN

2021 asgari ücret görüşmeleri ne zaman başlayacak? Asgari ücret 2021 zammı ne kadar olur?

Yeni yılın gelmesiyle birlikte milyonlarca asgari ücretli çalışan yapılacak olan zam oranını bekliyor. Asgari ücret...

Avustralya, Afgan sivillerin öldürülmesine ilişkin soruşturmada 10 askeri ordudan ihraç etti

Avustralya, Afganistan'da görev yaparken savunmasız sivillerin ve tutukluluların öldürülmesine ilişkin raporun yayınlanmasının ardından 10 askerin ordu ile ilişiğinin kesileceğini duyurdu.Avustralyalı askerlerin Afganistan'da savaş...

Esra Balamir: Riskli gruptayım, aşı olabiliyorum

Akşam saatlerinde tek başına alışverişe çıkan Esra Balamir, uzun süre mağazaları dolaşıp alışveriş yaptı. Koronavirüsü atlatan sunucu, "Bildiğiniz gibi...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com