11.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa BİLİM-TEKNİK OSIRIS-REx Uzay Aracı TSİ 01:12'de Bennu Asteroiti'nden Numune Almayı Deneyecek-Canlı

OSIRIS-REx Uzay Aracı TSİ 01:12’de Bennu Asteroiti’nden Numune Almayı Deneyecek-Canlı20 Ekim 2020 TSİ 01:12’de, NASA OSIRIS-REX görevi kapsamında Dünya’dan 320 milyon  km uzaktaki Bennu asteroitinin yüzeyine inerek, gevşek yüzeyden numune almayı deneyecek. OSIRIS-REx uzay aracı ABD’nin ilk asteroit numunesi toplama görevinin bir parçasını oluşturuyor.

OSIRIS-Rex, böylece 101,000 km/s hızla uzayda hızla ilerleyen Bennu asteroidinin yüzeyinden el değmemiş bir numune alarak, bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere Dünya’ya getirecek.  

Her şey planlandığı gibi giderse, uzay aracı 3 metre uzunluğunda robot kolu TAGSAM’i(Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism-Dokun ve Numune Topla Mekanizması) sadece 10 saniye çalıştırarak asteroitin yüzeyindeki gevşek moloz yığınından 50 gram numune toplayacak. Uzay aracı, bilim insanları ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından uzaktan kumanda edilecek ve sonra numune kaldırarak alacak ve Dünya’ya geri dönüş yolculuğuna başlayacak. Dünya’ya 2023 yılında ulaşması planlanıyor.

Uzay aracının manevrasını aşağıdaki NASA canlı yayınından izleyebilirsiniz.
Araştırmacılar Bennu sayesinde  Güneş Sistemi’nin erken oluşumunda yer alan maddelere ulaşmayı planlıyor. Bu sayede Güneş Sistemimizin kökenine ait temel sorular aydınlatılabilir.

Ayrıca Bennu yakın-Dünya asteroiti olarak biliniyor, yani Dünya’ya 2100lerin sonunda çarpma olasılığı var. OSIRIS REX görevi sayesinde bu çarpışmadan kaçmanın yolları bulunabilir.

2200’e Kadar Dünya’ya Çarpma Olasılığı En Yüksek Gök Cisimlerinin Listesi https://www.gercekbilim.com/nasa-muhafiz-dunyaya-carpma-olasiligi-yuksek-asteroitler/ 

Bununla birlikte gelecekte asteroit madenciliği görevleri için kimyasal içerik araştırması yapılacak. Gelecekte asteroitlerden roket yakıtı elde edilmesi açısından da, asteroit madenciliği diğer bir önem arz ediyor.

Japon JAXA uzay ajansının Hayabusa-2 uzay aracı geçtiğimiz yılın başlarında Ryugu asteroitinden numune almayı başarmış ve Dünya’ya geri dönüş yolculuğuna çıkmıştı. Uzay aracının bu yıl aralık ayında Dünya’ya geri dönmesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/nasa-s-osiris-rex-is-about-to-land-on-asteroid-bennu-to-take-samples

Google+Haber Kaynağı: GerçekBilim


BUNLARI DA OKUYUN

Akıncı Üssü davasında karar: Çok sayıda kişiye ağırlaştırılmış hapis cezası

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanıldığı belirtilen Akıncı Üssü davasına ilişkin karar açıklandı. Dava kapsamında yargılanan çok sayıda kişi,...

Terör örgütü PKK’da çözülme devam ediyor, 5 örgüt mensubu daha ikna yoluyla teslim oldu

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen ikna çalışmaları neticesinde; PKK terör örgütünden kaçan  5 terör örgütü mensubu daha...
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com